Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51 Hubble Remix

S. Beckwith (STScI), Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA
Additional Processing: Robert Gendler

51. položka ve slavném katalogu Charlese Messiera je možná tou nejpůvodnější spirální mlhovinou, velká galaxie s dobře definovanou spirální strukturou též katalogizovaná jako NGC 5194. Spirální ramena a prachové pásy M51 měří přes 60 000 světelných let a zřetelně se prostírají před její doprovodnou galaxií NGC 5195 (vpravo). Obrazová data z Hubblovy kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) byla zpracována tak, že vznikl tento alternativní portrét dobře známého interagujícího páru galaxií. Zpracování zaostřilo detaily a zlepšilo barvy i kontrast i v jinak slabých oblastech, takže vyneslo prachové pásy a rozsáhlé proudy, které křižují menší složku včetně útvarů v okolí a v jádru samotné M51. Tento pár je asi 31 miliónů světelných let daleko. Obě galaxie oficiálně leží v hranicích malého souhvězdí Honicí psy (Canes Venatici), které na obloze není zas tak daleko od oje Velkého vozu.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Spirální galaxie, M51, Ngc5194, Ngc5195, Image processing


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »