Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko

Uznání: J. P. Harrington (U. Maryland) & K. J. Borkowski (NCSU) HST, NASA

Umírající hvězda, vzdálená 3000 světelných let, odvrhuje obálky zářícího plynu. Tento snímek z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje Kočičí mlhovinu jako jednu z nejkomplexnějších známých planetárních mlhovin. Útvary, které jsou v Kočičím oku vidět, jsou natolik složité, že astronomové mají podezření, že ten jasný centrální objekt může být ve skutečnosti dvojhvězdou. Termín planetární mlhovina, používaný pro popis této třídy objektů, je ovšem zavádějící. Ačkoliv tyto objekty v malých dalekohledech vypadají kulaté jako planety, tak snímky s vysokým rozlišením ukazují, že jde o hvězdy obklopené kuklami plynu, odfouknutého v pozdních stupních hvězdného vývoje.

Štítky: Planetární mlhovina, Hubble, Cat's eye nebula


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »