Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Cas a přátelé

UJznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Gama Cassiopeiae září vysoko na severní podzimní večerní obloze. Ta nejjasnější paprsčitá hvězda v tomto bohatém a barevném hvězdném poli Mléčné dráhy je gama Cas a vyznačuje středový vrchol dvojitého W souhvězdí Kasiopeji. Gama Cas je horká, proměnná a rychle rotující hvězda vzdálená asi 600 světelných let, která ionizuje okolní mezihvězdný materiál včetně jemných emisních a reflekčních mlhovin IC 63 (vlevo) a IC 59. Tyto dvě slabé mlhoviny jsou fyzicky blízko ke gama Cas, od této hvězdy je dělí jenom několik světelných let. Tento dobře komponovaný širokoúhlý pohled na tuto oblast na obloze zabírá skoro 2 stupně.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Ic59, Ic63, Gamma cassiopeiae


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »