Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prosincový východ slunce na mysu Sounion

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce je pohyblivým cílem. Na pozemské obloze se během roku pohybuje ze severu na jih, od slunovratu k slunovratu, jak se mění roční období. Slunovrat 21. prosince označuje první zimní den na severní polokouli a léto na jihu, a Slunce vychází na svém nejjižnějším bodu u východního obzoru. Tak také vyšlo na této scéně zachycené už dříve tento měsíc při pohledu směrem k Egejskému moři z dobře zvoleného místa na řeckém mysu Sounion. V popředí je dvacet čtyři století starý chrám Poseidona.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Temple of poseidon


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »