Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prosincový východ slunce na mysu Sounion

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce je pohyblivým cílem. Na pozemské obloze se během roku pohybuje ze severu na jih, od slunovratu k slunovratu, jak se mění roční období. Slunovrat 21. prosince označuje první zimní den na severní polokouli a léto na jihu, a Slunce vychází na svém nejjižnějším bodu u východního obzoru. Tak také vyšlo na této scéně zachycené už dříve tento měsíc při pohledu směrem k Egejskému moři z dobře zvoleného místa na řeckém mysu Sounion. V popředí je dvacet čtyři století starý chrám Poseidona.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Temple of poseidon


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »