Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prosincový východ slunce na mysu Sounion

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce je pohyblivým cílem. Na pozemské obloze se během roku pohybuje ze severu na jih, od slunovratu k slunovratu, jak se mění roční období. Slunovrat 21. prosince označuje první zimní den na severní polokouli a léto na jihu, a Slunce vychází na svém nejjižnějším bodu u východního obzoru. Tak také vyšlo na této scéně zachycené už dříve tento měsíc při pohledu směrem k Egejskému moři z dobře zvoleného místa na řeckém mysu Sounion. V popředí je dvacet čtyři století starý chrám Poseidona.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Temple of poseidon


4. vesmírný týden 2019

4. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 1. do 27. 1. 2019. Měsíc bude v úplňku a 21. 1. ráno proběhne úplné zatmění Měsíce. Večer je vidět Mars a Uran, ráno nastává konjunkce Venuše a Jupiteru. Stále ještě můžeme doporučit i kometu 46P/Wirtanen. Dočkali jsme se startu Delta IV Heavy s něčím, co zřejmě připomíná HST, jen bude koukat na Zemi. Před 25 lety odstartovala mise Clementine, tehdy po dlouhé době další průzkumník Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmenie Mesiaca

Sekvencia 33 záberov počas 1,5 hodiny spojená do jedného snímku

Další informace »