Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární systémy, které nyní vznikají v Orionu

Uznání: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA), the HST Orion Treasury Project Team, & L. Ricci (ESO)

Jak vznikají planety? Pro pomoc s odpovědí dostal Hubblův kosmický dalekohled úkol pořídit podrobný pohled na jednu z nejzajímavějších ze všech astronomických mlhovin, na Velkou mlhovinu v Orionu. Mlhovina v Orionu je vidět i neozbrojeným okem nedaleko pásu v souhvězdí Orion, přičemž se jedná o velice blízkou hvězdotvornou oblast a pravděpodobně o jednu z nejslavnějších astronomických mlhovin. Vložené snímky v mozaice nahoře ukazují četné proplydy, z nichž mnohé jsou hvězdnými porodnicemi, které nejspíše hostí i vznikající planetární soustavy. Některé proplydy září jako blízké disky kolem zažehnutých hvězd, zatímco jiné proplydy obsahují disky vzdálenější od svých hostitelských hvězd, mají chladnější prach a tudíž se jeví jako tmavé siluety proti jasnějšímu plynu. Zvlášť studium tohoto plynu nabízí náhled, jak vznikají planety. Hodně snímků proplydů také vykazuje oblouky, které jsou rázovými vlnami, frontami, kde se rychle se pohybující materiál hrouží do pomaleji se pohybujícího plynu. Mlhovina v Orionu leží ve vzdálenosti asi 1500 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako naše Slunce.

Štítky: Orion, Vznik planety, Proplyds


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »