Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární systémy, které nyní vznikají v Orionu

Uznání: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA), the HST Orion Treasury Project Team, & L. Ricci (ESO)

Jak vznikají planety? Pro pomoc s odpovědí dostal Hubblův kosmický dalekohled úkol pořídit podrobný pohled na jednu z nejzajímavějších ze všech astronomických mlhovin, na Velkou mlhovinu v Orionu. Mlhovina v Orionu je vidět i neozbrojeným okem nedaleko pásu v souhvězdí Orion, přičemž se jedná o velice blízkou hvězdotvornou oblast a pravděpodobně o jednu z nejslavnějších astronomických mlhovin. Vložené snímky v mozaice nahoře ukazují četné proplydy, z nichž mnohé jsou hvězdnými porodnicemi, které nejspíše hostí i vznikající planetární soustavy. Některé proplydy září jako blízké disky kolem zažehnutých hvězd, zatímco jiné proplydy obsahují disky vzdálenější od svých hostitelských hvězd, mají chladnější prach a tudíž se jeví jako tmavé siluety proti jasnějšímu plynu. Zvlášť studium tohoto plynu nabízí náhled, jak vznikají planety. Hodně snímků proplydů také vykazuje oblouky, které jsou rázovými vlnami, frontami, kde se rychle se pohybující materiál hrouží do pomaleji se pohybujícího plynu. Mlhovina v Orionu leží ve vzdálenosti asi 1500 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako naše Slunce.

Štítky: Orion, Vznik planety, Proplyds


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »