Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí hvězdokupy R136

Uznání: NASA, ESA, & F. Paresce (INAF-IASF), R. O'Connell (U. Virginia), & the HST WFC3 Science Oversight Committee

Ve středu hvězdotvorné oblasti 30 Doradus se nachází obrovská kupa největších, nejžhavějších a nejhmotnějších známých hvězd. Tyto hvězdy jsou kolektivně známy jako hvězdokupa R136 a ve viditelném světle byly zachyceny nově instalovanou širokoúhlou kamerou Wide Field Camera, která je na nedávno vylepšeném Hubblovu kosmickém dalekohledu. Plynová a prachová mračna v mlhovině 30 Doradus, která je známa i jako mlhovina Tarantule byla silnými větry a ultrafialovým zářením těchto horkých hvězd z kupy opracována do protáhlých útvarů. Mlhovina 30 Doradus leží v sousední galaxii Velký Magellanův oblak a nachází se zhruba 170 000 světelných let daleko.

Štítky: R136, Tarantula nebula, 30 Dor


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »