Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí hvězdokupy R136

Uznání: NASA, ESA, & F. Paresce (INAF-IASF), R. O'Connell (U. Virginia), & the HST WFC3 Science Oversight Committee

Ve středu hvězdotvorné oblasti 30 Doradus se nachází obrovská kupa největších, nejžhavějších a nejhmotnějších známých hvězd. Tyto hvězdy jsou kolektivně známy jako hvězdokupa R136 a ve viditelném světle byly zachyceny nově instalovanou širokoúhlou kamerou Wide Field Camera, která je na nedávno vylepšeném Hubblovu kosmickém dalekohledu. Plynová a prachová mračna v mlhovině 30 Doradus, která je známa i jako mlhovina Tarantule byla silnými větry a ultrafialovým zářením těchto horkých hvězd z kupy opracována do protáhlých útvarů. Mlhovina 30 Doradus leží v sousední galaxii Velký Magellanův oblak a nachází se zhruba 170 000 světelných let daleko.

Štítky: R136, Tarantula nebula, 30 Dor


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »