Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tutulema: Analema slunečního zatmění

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel and Tunç Tezel (TWAN)

Pokud byste vyšli ven každý den přesně ve stejnou dobu a pořídili snímek se Sluncem, jak by se Slunce během roku pohybovalo? Při troše dobrého plánování a úsilí se dá taková série snímků pořídit. Slunce během roku na obloze opisuje osmičku zvanou analema. Příští úterý bude na severní polokouli zimní slunovrat a Slunce bude vespodu analemy. Analemy pořízené z různých zeměpisných šířek se budou jevit trochu odlišné, stejně tak jako analemy pořizované v jiných denních časech. A s ještě lepším plánováním a úsilím může být součástí takové série i snímek úplného zatmění Slunce. Nahoře je obrázek takové analemy s úplným zatměním Slunce neboli tutulemy, termín, který razí fotografové založený na tureckém termínu pro zatmění. Tento kompozitní obraz začal vznikat v roce 2005 v Turecku. Základní snímek pozadí této sekvence je z úplné fáze zatmění Slunce 29. března 2006 z města Side v Turecku. Během totality byla vidět také Venuše vpravo dole.

Štítky: Slunovrat, Sluneční zatmění, Analemma


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »