Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tutulema: Analema slunečního zatmění

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel and Tunç Tezel (TWAN)

Pokud byste vyšli ven každý den přesně ve stejnou dobu a pořídili snímek se Sluncem, jak by se Slunce během roku pohybovalo? Při troše dobrého plánování a úsilí se dá taková série snímků pořídit. Slunce během roku na obloze opisuje osmičku zvanou analema. Příští úterý bude na severní polokouli zimní slunovrat a Slunce bude vespodu analemy. Analemy pořízené z různých zeměpisných šířek se budou jevit trochu odlišné, stejně tak jako analemy pořizované v jiných denních časech. A s ještě lepším plánováním a úsilím může být součástí takové série i snímek úplného zatmění Slunce. Nahoře je obrázek takové analemy s úplným zatměním Slunce neboli tutulemy, termín, který razí fotografové založený na tureckém termínu pro zatmění. Tento kompozitní obraz začal vznikat v roce 2005 v Turecku. Základní snímek pozadí této sekvence je z úplné fáze zatmění Slunce 29. března 2006 z města Side v Turecku. Během totality byla vidět také Venuše vpravo dole.

Štítky: Slunovrat, Sluneční zatmění, Analemma


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »