Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádhera polární záře s meteorem

Credit & Copyright: Bjørnar G. Hansen,

Oblohu nad norským ostrovem Kvaløya nedaleko Tromsø navštívila 13. prosince polární záře neboli aurora borealis. Tato 30 sekundová expozice zachytila nádheru záře, která jemně ozařovala zimní pobřežní scenerii. A jako studie kontrastu také zachytila náhlý záblesk bolidu z výtečného prosincového meteorického roje Geminid. Bolid prolétnul kolem dobře známých hvězd v oji Velkého vozu a jeho stopa míří zpátky do souhvězdí Blíženců (Gemini) nad vrcholem tohoto pohledu. Jak polární záře, tak i meteory se vyskytují v pozemské atmosféře ve výškách kolem 100 kilometrů, ale polární záři způsobují energetické nabité částice z magnetosféry, zatímco meteory jsou stopami kosmického prachu.

Štítky: Meteor, Polární záře, Meteorický roj, Northern lights, Geminids


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »