Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádhera polární záře s meteorem

Credit & Copyright: Bjørnar G. Hansen,

Oblohu nad norským ostrovem Kvaløya nedaleko Tromsø navštívila 13. prosince polární záře neboli aurora borealis. Tato 30 sekundová expozice zachytila nádheru záře, která jemně ozařovala zimní pobřežní scenerii. A jako studie kontrastu také zachytila náhlý záblesk bolidu z výtečného prosincového meteorického roje Geminid. Bolid prolétnul kolem dobře známých hvězd v oji Velkého vozu a jeho stopa míří zpátky do souhvězdí Blíženců (Gemini) nad vrcholem tohoto pohledu. Jak polární záře, tak i meteory se vyskytují v pozemské atmosféře ve výškách kolem 100 kilometrů, ale polární záři způsobují energetické nabité částice z magnetosféry, zatímco meteory jsou stopami kosmického prachu.

Štítky: Meteor, Polární záře, Meteorický roj, Northern lights, Geminids


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »