Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Geminidy

Uznání a copyright: Phil Hart

Na tomto kompozitním snímku je přinejmenším 34 meteorů, které pršely australskou oblohou při každoroční spršce Geminid. Prachové částice rozeseté po dráze už zaniklé komety Phaethon se po proniknutí do zemské atmosféry odpařují a způsobují nádhernou podívanou. Ačkoliv všechny částice putují vedle sebe po paralelních drahách, tak u výsledných viditelných drah v atmosféře se zdá, že zřetelně vybíhají z jediného bodu na obloze nedaleko dvojice hvězd v Blížencích Castor a Pollux vpravo dole. Efekt radiantu vzniká perspektivou, jelikož se zdá, že se paralelní dráhy v dálce sbíhají. Obraz kombinuje krátké expozice jednotlivých meteorů pořizované během 2 hodin 14. prosince ráno s jedinou dlouhou expozicí, která ukazuje i hvězdy pozadí se Síriem nahoře a souhvězdím Orionu vlevo. Slabé hvězdy a mlhoviny stopují středem obrázku Mléčnou dráhu. Ta hvězda navíc v Blížencích (Gemini) blízko radiantu je ve skutečnosti záblesk téměř stacionárního meteoru.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Southern hemisphere, Radiant, Geminids


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »