Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Geminidy

Uznání a copyright: Phil Hart

Na tomto kompozitním snímku je přinejmenším 34 meteorů, které pršely australskou oblohou při každoroční spršce Geminid. Prachové částice rozeseté po dráze už zaniklé komety Phaethon se po proniknutí do zemské atmosféry odpařují a způsobují nádhernou podívanou. Ačkoliv všechny částice putují vedle sebe po paralelních drahách, tak u výsledných viditelných drah v atmosféře se zdá, že zřetelně vybíhají z jediného bodu na obloze nedaleko dvojice hvězd v Blížencích Castor a Pollux vpravo dole. Efekt radiantu vzniká perspektivou, jelikož se zdá, že se paralelní dráhy v dálce sbíhají. Obraz kombinuje krátké expozice jednotlivých meteorů pořizované během 2 hodin 14. prosince ráno s jedinou dlouhou expozicí, která ukazuje i hvězdy pozadí se Síriem nahoře a souhvězdím Orionu vlevo. Slabé hvězdy a mlhoviny stopují středem obrázku Mléčnou dráhu. Ta hvězda navíc v Blížencích (Gemini) blízko radiantu je ve skutečnosti záblesk téměř stacionárního meteoru.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Southern hemisphere, Radiant, Geminids


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »