Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminida nad Údolím monumentů

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Očekává se, že letošní Geminidy předvedou pěkné představení. Každoroční meteorický roj Geminid vzniká při průletu Země prašnými troskami dnes už zaniklé komety Phaethon a letos je jeho maximum předpovězené na 14. prosinec kolem 0510 UT (6:10 SEČ). Pozorovatelé na severní polokouli na ně budou mít lepší výhled a na snímcích Geminid prolétajících noční oblohou by mohla být i taková zimní krajina jako na tomto zasněženém snímku Geminidy z roku 2007 nad buttes (věžemi) v Údolí monumentů na jihozápadě Spojených Států. Stopa meteoru míří zpátky do radiantu tohoto roje v souhvězdí Blíženců (Gemini) a to vlevo nahoře, těsně mimo okraj této scény. Vpravo nahoře jsou spolu s Rigelem i hvězdy z meče a pásu Orionu. Nad východním obzorem jsou jasné hvězdy Procyon (vlevo) a Sirius. Ty dvě věže hodně vlevo jsou známy jako Rukavice, jasná připomínka toho, co budete potřebovat při pozorování meteorů ve studené prosincové noci.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Geminids, Monument Valley


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »