Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Neptunu a Tritonu

Uznání: Voyager 2, NASA

Kamera kosmické sondy Voyager 2, která tiše plachtí vnější sluneční soustavou, zachytila v roce 1989 spolu Neptun a Triton ve fázi srpku. Snímek této obří plynové planety a jeho oblačného měsíce byl pořízen zezadu těsně po největším přiblížení. Takový snímek by nemohl být pořízen ze Země, jelikož Neptun nikdy nevykazuje vůči Zemi tak blízké Slunci fázi srpku. Toto neobvyklé pozorovací místo také Neptun zbavuje jeho dobře známého modrého odstínu, jelikož odsud viděné sluneční světlo je rozptylováno dopředu a tak červená podobně jako při západu Slunce. Neptun je sice menší, ale zato hmotnější než Uran, má několik tmavých prstenců a emituje více světla, než příjímá od Slunce.

Štítky: Neptun, Triton, Voyager


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »