Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Neptunu a Tritonu

Uznání: Voyager 2, NASA

Kamera kosmické sondy Voyager 2, která tiše plachtí vnější sluneční soustavou, zachytila v roce 1989 spolu Neptun a Triton ve fázi srpku. Snímek této obří plynové planety a jeho oblačného měsíce byl pořízen zezadu těsně po největším přiblížení. Takový snímek by nemohl být pořízen ze Země, jelikož Neptun nikdy nevykazuje vůči Zemi tak blízké Slunci fázi srpku. Toto neobvyklé pozorovací místo také Neptun zbavuje jeho dobře známého modrého odstínu, jelikož odsud viděné sluneční světlo je rozptylováno dopředu a tak červená podobně jako při západu Slunce. Neptun je sice menší, ale zato hmotnější než Uran, má několik tmavých prstenců a emituje více světla, než příjímá od Slunce.

Štítky: Neptun, Triton, Voyager


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »