Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon přichází na světlo

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Věřte nebo ne, toto je severní pól Saturnu. Zatím není jasné, jak ten neobvyklý hexagonální oblačný systém, který obepíná Saturnův severní pól vznikl, jak udržuje svůj tvar, ani jak dlouho bude trvat. Hexagon byl původně objeven při průletech Voyagerů kolem Saturnu v letech 1980 a nikdo nikdy neviděl nic takového nikde jinde ve Sluneční soustavě. I když jeho infračervená záře byla již dříve pozorována družicí Saturnu Cassini, tak v minulém roce byl tento záhadný hexagonální systém poprvé při Cassiniho návštěvě plně osvětlen slunečním světlem. Od té doby Cassini zobrazil tento rotující hexagon ve viditelném světle dostatečně krát, aby bylo možné vytvořit filmovou smyčku. Střed pólu nebyl dost dobře zachycen a tak byl vyloučen. Tento film ukazuje hodně nečekaných pohybů mračen, jako jsou vlny vyvěrající z rohů hexagonu. Planetární vědci budou zcela nepochybně dlouho pokračovat ve studiu této neobvyklé oblačné formace.

Štítky: Saturn, Severní pól, Hexagon


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »