Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon přichází na světlo

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Věřte nebo ne, toto je severní pól Saturnu. Zatím není jasné, jak ten neobvyklý hexagonální oblačný systém, který obepíná Saturnův severní pól vznikl, jak udržuje svůj tvar, ani jak dlouho bude trvat. Hexagon byl původně objeven při průletech Voyagerů kolem Saturnu v letech 1980 a nikdo nikdy neviděl nic takového nikde jinde ve Sluneční soustavě. I když jeho infračervená záře byla již dříve pozorována družicí Saturnu Cassini, tak v minulém roce byl tento záhadný hexagonální systém poprvé při Cassiniho návštěvě plně osvětlen slunečním světlem. Od té doby Cassini zobrazil tento rotující hexagon ve viditelném světle dostatečně krát, aby bylo možné vytvořit filmovou smyčku. Střed pólu nebyl dost dobře zachycen a tak byl vyloučen. Tento film ukazuje hodně nečekaných pohybů mračen, jako jsou vlny vyvěrající z rohů hexagonu. Planetární vědci budou zcela nepochybně dlouho pokračovat ve studiu této neobvyklé oblačné formace.

Štítky: Saturn, Severní pól, Hexagon


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »