Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon přichází na světlo

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Věřte nebo ne, toto je severní pól Saturnu. Zatím není jasné, jak ten neobvyklý hexagonální oblačný systém, který obepíná Saturnův severní pól vznikl, jak udržuje svůj tvar, ani jak dlouho bude trvat. Hexagon byl původně objeven při průletech Voyagerů kolem Saturnu v letech 1980 a nikdo nikdy neviděl nic takového nikde jinde ve Sluneční soustavě. I když jeho infračervená záře byla již dříve pozorována družicí Saturnu Cassini, tak v minulém roce byl tento záhadný hexagonální systém poprvé při Cassiniho návštěvě plně osvětlen slunečním světlem. Od té doby Cassini zobrazil tento rotující hexagon ve viditelném světle dostatečně krát, aby bylo možné vytvořit filmovou smyčku. Střed pólu nebyl dost dobře zachycen a tak byl vyloučen. Tento film ukazuje hodně nečekaných pohybů mračen, jako jsou vlny vyvěrající z rohů hexagonu. Planetární vědci budou zcela nepochybně dlouho pokračovat ve studiu této neobvyklé oblačné formace.

Štítky: Saturn, Severní pól, Hexagon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »