Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slábnoucí západ Měsíce nad Hong Kongem

Uznání a copyright: Wah!

Zdají se hvězdy u obzoru slabší? Ano, vzduch v atmosféře absorbuje a znovu vyzařuje světlo, takže čím větší je vzduchová hmota, přes kterou se dívá, tím slabší se objekt jeví. Obraz nahoře složený z několika snímků ukazuje tento jev téměř průhledné zemské atmosféry na hvězdách, planetě Jupiter, a dokonce i na Měsíci. Obraz byl pořízen večer asi před třemi týdny nad Hong Kongem v Číně. Ten nejjasnější pruh u středu je zapadající Měsíc a řídké nepravidelné mraky někdy měsíční světlo rozptylují do většího halo. Jupiter zapadá hned vedle Měsíce vpravo. Tu slabou stopu, která protíná horizontálně obraz, způsobilo prolétající letadlo. Ten jasný podivný proužek s mnoha hroty nad domem je startující vrtulník. Bystrému pozorovateli také neuniknou slabé paprsky vycházející téměř z horizontu. Jejich původ je neznámý, možná se jedná o krepuskulární paprsky způsobované Sluncem zářícím mezerami v hustých mračnech.

Štítky: Crepuscular rays, Hong kong, Moonset


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »