Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Messier stereo

Uznání: Apollo 11, NASA; Stereo Image by Patrick Vantuyne

Hodně jasných mlhovin a hvězdokup na obloze je spojeno se jménem astronoma Charlese Messiera, z jeho slavného katalogu z 18. století. Jeho jméno také nesou tyto dva velké a pozoruhodné krátery na Měsíci. Krátery Messier (vlevo) a Messier A mají rozměry 15x8 a 16x11 kilometrů a vyčnívají z temnějšího hladkého Moře plodnosti neboli Mare Fecunditatis. Jejich protáhlé tvary se vysvětlují extrémně šikmou trajektorií impaktoru, který kráter vyhloubil a pohyboval se zleva doprava. Výsledkem takového šikmého dopadu jsou dva jasné paprsky materiálu, které vedou po povrchu doprava až za obrázek. Tento stereosnímek obou kráterů se má prohlížet s červenomodrými brýlemi (červená na levém oku) a byl vytvořen nedávno skenováním s vysokým rozlišením dvou snímků (AS11-42-6304, AS11-42-6305) pořízených při výpravě Apollo 11 na Měsíc.

Štítky: Měsíc, Impakt, Kráter, Stereo, Messier, Anaglyph


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »