Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Messier stereo

Uznání: Apollo 11, NASA; Stereo Image by Patrick Vantuyne

Hodně jasných mlhovin a hvězdokup na obloze je spojeno se jménem astronoma Charlese Messiera, z jeho slavného katalogu z 18. století. Jeho jméno také nesou tyto dva velké a pozoruhodné krátery na Měsíci. Krátery Messier (vlevo) a Messier A mají rozměry 15x8 a 16x11 kilometrů a vyčnívají z temnějšího hladkého Moře plodnosti neboli Mare Fecunditatis. Jejich protáhlé tvary se vysvětlují extrémně šikmou trajektorií impaktoru, který kráter vyhloubil a pohyboval se zleva doprava. Výsledkem takového šikmého dopadu jsou dva jasné paprsky materiálu, které vedou po povrchu doprava až za obrázek. Tento stereosnímek obou kráterů se má prohlížet s červenomodrými brýlemi (červená na levém oku) a byl vytvořen nedávno skenováním s vysokým rozlišením dvou snímků (AS11-42-6304, AS11-42-6305) pořízených při výpravě Apollo 11 na Měsíc.

Štítky: Měsíc, Impakt, Kráter, Stereo, Messier, Anaglyph


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »