Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Messier stereo

Uznání: Apollo 11, NASA; Stereo Image by Patrick Vantuyne

Hodně jasných mlhovin a hvězdokup na obloze je spojeno se jménem astronoma Charlese Messiera, z jeho slavného katalogu z 18. století. Jeho jméno také nesou tyto dva velké a pozoruhodné krátery na Měsíci. Krátery Messier (vlevo) a Messier A mají rozměry 15x8 a 16x11 kilometrů a vyčnívají z temnějšího hladkého Moře plodnosti neboli Mare Fecunditatis. Jejich protáhlé tvary se vysvětlují extrémně šikmou trajektorií impaktoru, který kráter vyhloubil a pohyboval se zleva doprava. Výsledkem takového šikmého dopadu jsou dva jasné paprsky materiálu, které vedou po povrchu doprava až za obrázek. Tento stereosnímek obou kráterů se má prohlížet s červenomodrými brýlemi (červená na levém oku) a byl vytvořen nedávno skenováním s vysokým rozlišením dvou snímků (AS11-42-6304, AS11-42-6305) pořízených při výpravě Apollo 11 na Měsíc.

Štítky: Měsíc, Impakt, Kráter, Stereo, Messier, Anaglyph


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »