Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy IC 1795

Uznání a copyright: Don Goldman

Na tomto barevném kosmickém portrétu je vidět zářící plyn a tmavá prachová mračna v IC 1795, což je hvězdotvorná oblast v severním souhvězdí Kasiopeja. Barvy této mlhoviny vznikly přiřazením Hubblovy palety falešných barev pro mapování úzké emise atomů kyslíku, vodíku a síry k modré, zelené a červené barvě a přidáním dat ze snímků této oblasti pořízených přes širokopásmové filtry. IC 1795 je na obloze nedaleko slavné Dvojité hvězdokupy v Perseu a vedle ní je mlhovina IC 1805 Srdce, součást komplexu hvězdotvorných oblastí, které se nachází na okraji velkého molekulárního mračna. Tento velký hvězdotvorný komplex se rozkládá podél Perseova spirálního ramene naší Galaxie Mléčná dráha a nachází se přes 6000 světelných let daleko. V této vzdálenosti by tento obrázek IC 1795 zabíral asi 70 světelných let.

Štítky: Star-formation, Narrow-band, Ic1795


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »