Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený HUDF: Úsvit galaxií

Credit: NASA, ESA, G. Illingworth (UCO/Lick & UCSC), R. Bouwens (UCO/Lick & Leiden U.), & the HUDF09 Team

Kdy vznikaly galaxie? K zodpovězení této otázky byl pořízen dosud nejhloubkovější snímek oblohy v blízkém infračerveném světle stejného pole HUDF (Hubble Ultra Deep Field) pořízeného v roce 2004. Tento nový snímek pořídila toto léto nově instalovaná kamera Wide Field Camera 3 na vylepšeném Hubblově kosmickém dalekohledu. Ty slabé červené skvrnky na snímku nahoře jsou tak daleko, že nejspíše přesahují rudý posuv 8. Tyto galaxie tedy nejspíš existovaly, když měl vesmír stáří jen pár procent současného věku a mohou tak docela dobře patřit k první třídě galaxií. Vzdáleným galaxiím dělají pěkné barevné popředí velké moderní galaxie. Analýza týmu HUDF09 ukazuje, že přinejmenším některé z těchto časných galaxií měly velmi málo mezihvězdného prachu. Tato raná třída málo svítivých galaxií nejspíše obsahovala energetické hvězdy, které emitovaly světlo, které transformovalo většinu z pozůstalé normální hmoty ve vesmíru z chladného plynu na horké ionizované plazma.

Štítky: Infračervený, Galaxy formation, HUDF


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »