Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený HUDF: Úsvit galaxií

Credit: NASA, ESA, G. Illingworth (UCO/Lick & UCSC), R. Bouwens (UCO/Lick & Leiden U.), & the HUDF09 Team

Kdy vznikaly galaxie? K zodpovězení této otázky byl pořízen dosud nejhloubkovější snímek oblohy v blízkém infračerveném světle stejného pole HUDF (Hubble Ultra Deep Field) pořízeného v roce 2004. Tento nový snímek pořídila toto léto nově instalovaná kamera Wide Field Camera 3 na vylepšeném Hubblově kosmickém dalekohledu. Ty slabé červené skvrnky na snímku nahoře jsou tak daleko, že nejspíše přesahují rudý posuv 8. Tyto galaxie tedy nejspíš existovaly, když měl vesmír stáří jen pár procent současného věku a mohou tak docela dobře patřit k první třídě galaxií. Vzdáleným galaxiím dělají pěkné barevné popředí velké moderní galaxie. Analýza týmu HUDF09 ukazuje, že přinejmenším některé z těchto časných galaxií měly velmi málo mezihvězdného prachu. Tato raná třída málo svítivých galaxií nejspíše obsahovala energetické hvězdy, které emitovaly světlo, které transformovalo většinu z pozůstalé normální hmoty ve vesmíru z chladného plynu na horké ionizované plazma.

Štítky: Infračervený, Galaxy formation, HUDF


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »