Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový měsíc Tethys z družice Saturnu Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jaké procesy formovaly neobvyklý povrch Saturnova měsíce Tethys? Organizace NASA vyslala v roce 2005 pro zodpovězení této otázky kosmickou sondu Cassini k průletu kolem tohoto záhadného měsíce. Na snímku nahoře je jeden ze snímků s nejvyšším rozlišením celé strany Tethysu. Předpokládá se, že všudepřítomná bílá barva Tethysu pochází z čerstvých ledových částic, které na měsíc trvale padají ze Saturnova difúzního prstence E a které vyvrhl Saturnův měsíc Enceladus. Některé z těch neobvyklých kráterovitých vzorů na Tethysu nejsou ale stále dostatečně pochopeny. Podrobná prohlídka jižního pólu Tethysu na snímku nahoře ukazuje velku trhlinu, která zprostředka úhlopříčně probíhá: Ithaca Chasma. Přední teorie vzniku tohoto velkého kaňonu se váže k ohromnému celoměsíčnímu popraskání, ke kterému nejspíše došlo, když vnitřní oceány Tethysu zamrzly. Pokud je to pravda, tak Tethys mohl kdysi hostit vnitřní oceány, které jsou možná podobné hypotetickým podpovrchovým oceánům pod povrchem Enceladu. Je možné, aby byl tam dole zamrzlý starodávný život?

Štítky: Saturn, Tethys, Canyon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »