Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ztracený svět jezera Vida

Uznání a copyright: Thomas Nylen & Andrew Fountain (PSU), NASA, NSF Russell Croman

Poblíž spodku světa, u jižního pólu, bylo nalezeno jezero ukryté pod 19 metry ledu a štěrku, které by mohlo obsahovat ekosystém zcela oddělený od našeho ekosystému. Vědci finanovaní NASA nyní v moderní verzi klasické knihy Sira Arthura Conana Doyla Ztracený svět připravují výpravu, která by se do jezera provrtala a vyzvedla vzorek jezerní vody k analýze. Jezero Vida, pohřbené pod ledem Antarktidy po více jak 2500 let, je kapalné jenom díky vysokému obsahu soli, což je důsledkem vymrzání soli z vody nad ním. Vědci už dříve vrtali několik metrů od jezera a skutečně našli zmrazené mikroby. Jejich existence posílila spekulace, že by mohly být podobné mikroorganismy nalezeny ve zmrzlé slané vodě pod povrchem Marsu. Pokud by byly v jezeru Vida nalezeny živé organismy, tak by to mohlo znamenat, že by pod podobnými zmrzlými ledovými vrstvami, jako třeba pod větším jezerem Vostok, částmi Marsu a dokonce pod povrchem měsíců Jupitera jako je třeba Europa, mohl stále existovat život. Automatická meteorologická stanice na snímku nahoře pokračuje v monitorování povrchových podmínek nad ledem pokrytým jezerem.

Štítky: Lake Vida, Ecosystem


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »