Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemstí v gama záření

Uznání: N. Gehrels, D. Macomb, D. Bertsch, D. Thompson, R. Hartman (GSFC), EGRET, NASA

Gama paprsky jsou nejenergetičtější formou světla, obsahují miliónkrát, ba i více energie než fotony viditelného světla. Kdyby jste mohli vidět gama paprsky, tak by dobře známá obloha hvězd byla nahrazena jedněmi z nejbizardnějších objektů známých moderní astrofyzice - a některé by byly i neznámé. Když v letech 1990 přístroj EGRET z družice Compton Gamma-ray Observatory prohlížel oblohu, tak katalogizoval 271 nebeských zdrojů vysokoenergetických gama paprsků. Badatelé některé určili jako exotické černé díry, neutronové hvězdy a vzdálené planoucí galaxie. Ale 170 katalogizovaných zdrojů zobrazených na mapě nahoře není stále určeno. Hodně zdrojů na této mapě gama záhad asi patří do již známých tříd gama zářičů a jsou jednoduše zakryté, nebo příliš slabé, než aby je bylo možné jednoznačně určit. Astronomy ovšem upoutala pozornost k pásu zdrojů vinoucích se rovinou galaxie, která se zde promítá do středu mapy a které možná představují velkou neznámou třídu galaktických gama zářičů. Neidentifikované zdroje asi zůstanou v každém případě záhadou až do plánovaného vypuštění citlivějšího kosmického velkoplošného gama dalekohledu Gamma-ray Large Area Space Telescope v roce 2007.

Štítky: Gama záření, Neidentifikované zdroje, All sky


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »