Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemstí v gama záření

Uznání: N. Gehrels, D. Macomb, D. Bertsch, D. Thompson, R. Hartman (GSFC), EGRET, NASA

Gama paprsky jsou nejenergetičtější formou světla, obsahují miliónkrát, ba i více energie než fotony viditelného světla. Kdyby jste mohli vidět gama paprsky, tak by dobře známá obloha hvězd byla nahrazena jedněmi z nejbizardnějších objektů známých moderní astrofyzice - a některé by byly i neznámé. Když v letech 1990 přístroj EGRET z družice Compton Gamma-ray Observatory prohlížel oblohu, tak katalogizoval 271 nebeských zdrojů vysokoenergetických gama paprsků. Badatelé některé určili jako exotické černé díry, neutronové hvězdy a vzdálené planoucí galaxie. Ale 170 katalogizovaných zdrojů zobrazených na mapě nahoře není stále určeno. Hodně zdrojů na této mapě gama záhad asi patří do již známých tříd gama zářičů a jsou jednoduše zakryté, nebo příliš slabé, než aby je bylo možné jednoznačně určit. Astronomy ovšem upoutala pozornost k pásu zdrojů vinoucích se rovinou galaxie, která se zde promítá do středu mapy a které možná představují velkou neznámou třídu galaktických gama zářičů. Neidentifikované zdroje asi zůstanou v každém případě záhadou až do plánovaného vypuštění citlivějšího kosmického velkoplošného gama dalekohledu Gamma-ray Large Area Space Telescope v roce 2007.

Štítky: Gama záření, Neidentifikované zdroje, All sky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »