Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur a Venuše na západě

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Doing their part in the ongoing dance of the planets, Mercury and Venus both reached their greatest elongation or maximum apparent distance from the Sun only a few days ago, on March 29th. Eager to record their celestial accomplishment, astronomer Jimmy Westlake snapped this view of the two inner most planets shinning in western twilight skies above Yampa, Colorado, USA. The picture was taken using a digital camera mounted on a tripod. Mercury is easily the brightest celestial object near the horizon, appearing to the right of the foreground structure and just above a thin cloud silhouetted by fading sunlight. Still, near the top of the picture brilliant Venus dominates the scene as the magnificent evening star. After climbing in western skies throughout the month of March, Venus lies just below the Pleiades star cluster. Tonight and tomorrow night, skygazers can spot Venus at the southern edge of the Pleiades.

Štítky: Venuše, Plejády, Merkur, Elongation


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »