Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání meteoritů v Antarktidě

Uznání a copyright: Ralph P. Harvey (CWRU), Antarctic Search for Meteorites Program, NASA, NSF

Kde je na Zemi nejlepší místo pro hledání meteoritů? Přestože meteory padají na celém světě, tak obvykle se potopí na dno oceánu, jsou pohřbeny posuvy půdy nebo jsou lehce zaměněny s pozemskými horninami. Ovšem dole na Zemi ve východní Antarktidě zůstávají obrovské vrstvy modrého ledu čisté a sterilní. Tmavé kameny po průchodu takovou vrstvou vyčnívají na povrchu. U těchto kamenů je vysoká pravděpodobnost, že jde o opravdové meteority, nejspíš kousky jiných světů. Exploze nebo impakt mohla tyto meteority katapultovat z Měsíce, Marsu nebo dokonce z asteroidu, což poskytuje hodnotné informace o těchto vzdálených světech a o naší ranné Sluneční soustavě. Malé týmy průzkumníků na sněžných skůtrech jich doposud nalezly tisíce. Ledoví jezdci na snímku nahoře prohledávají 25. kilometrové pole před masívem Otway v Transantarctic Mountain Range v antarktickém létě 1995 - 1996.

Štítky: Meteority, Antarktida


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »