Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání meteoritů v Antarktidě

Uznání a copyright: Ralph P. Harvey (CWRU), Antarctic Search for Meteorites Program, NASA, NSF

Kde je na Zemi nejlepší místo pro hledání meteoritů? Přestože meteory padají na celém světě, tak obvykle se potopí na dno oceánu, jsou pohřbeny posuvy půdy nebo jsou lehce zaměněny s pozemskými horninami. Ovšem dole na Zemi ve východní Antarktidě zůstávají obrovské vrstvy modrého ledu čisté a sterilní. Tmavé kameny po průchodu takovou vrstvou vyčnívají na povrchu. U těchto kamenů je vysoká pravděpodobnost, že jde o opravdové meteority, nejspíš kousky jiných světů. Exploze nebo impakt mohla tyto meteority katapultovat z Měsíce, Marsu nebo dokonce z asteroidu, což poskytuje hodnotné informace o těchto vzdálených světech a o naší ranné Sluneční soustavě. Malé týmy průzkumníků na sněžných skůtrech jich doposud nalezly tisíce. Ledoví jezdci na snímku nahoře prohledávají 25. kilometrové pole před masívem Otway v Transantarctic Mountain Range v antarktickém létě 1995 - 1996.

Štítky: Meteority, Antarktida


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »