Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová záhada v RCW 38

Uznání: S. Wolk (CfA), et al., CXC, NASA

Ve vzdálenosti zhruba 6000 světelných let brázdí souhvězdím Plachty (Vela) hvězdokupa plná silných hvězd - RCW 38. Není žádným překvapením, že tyto hvězdy jsou mladé, jen milióny let a se svými horkými vnějšími atmosférami se jeví jako bodové rentgenové zdroje, které posévají tečkami tento rentgenový snímek z oběžné observatoře Chandra. Ale difuzní mračno rentgenového záření, které je obklopuje, je poněkud záhadné. Snímek barevně kóduje rentgenové energie, nejvyšší energie jsou zobrazeny modrou, střední zelenou a nízké energie červenou barvou. Mračno o rozsahu jen několik světelných let, které prostupuje hvězdokupou má barvy, které naznačují, že se rentgenové paprsky vytvářejí vysokoenergetické elektrony při pohybu magnetickým polem. Z údajů Chandry ale dosud není zjevný zdroj energetických elektronů jako například rázová vlna vybuchujících hvězd (zbytků supernov), nebo rotující neutronové hvězdy (pulsary). Ať je už jejich původ jakýkoliv, tak energetické částice by mohly zanechat svůj otisk na planetárních soustavách, které vznikají v mladé hvězdokupě RCW 38, neboť se zdá, že nedaleké energetické události ovlivňovaly chemii a izotopy nalezené v naší vlastní sluneční soustavě.

Štítky: Hvězdokupa, Rentgenový, Rcw 38


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »