Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice na horizontu

Uznání: STS-129 Crew, Expedition 21 Crew, NASA

Toto byl domov. Teprve před o něco více jak týdnem se za letu STS-129 posádka raketoplánu Atlantis odpojila od Mezinárodní kosmické stanice (ISS) a vrátila se na Zemi. Když raketoplán od stanice odlétal, tak pořídili snímek nahoře. Na ISS jsou vidět početné moduly, nosníky a dlouhé, křídlaté sluneční panely. Posádce raketoplánu byla kosmická stanice domovem skoro 12 dnů. Posádka raketoplánu ji dozásobila a doručila nezbytné vesmírné díly. ISS je nadále domovem pěti astronautů Expedice 21. Do posádky ISS nyní patří astronauté z NASA, z Evropské kosmické agentury, z Ruské federální kosmické agentury a z Kanadské kosmické agentury.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Expedition 21


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »