Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice na horizontu

Uznání: STS-129 Crew, Expedition 21 Crew, NASA

Toto byl domov. Teprve před o něco více jak týdnem se za letu STS-129 posádka raketoplánu Atlantis odpojila od Mezinárodní kosmické stanice (ISS) a vrátila se na Zemi. Když raketoplán od stanice odlétal, tak pořídili snímek nahoře. Na ISS jsou vidět početné moduly, nosníky a dlouhé, křídlaté sluneční panely. Posádce raketoplánu byla kosmická stanice domovem skoro 12 dnů. Posádka raketoplánu ji dozásobila a doručila nezbytné vesmírné díly. ISS je nadále domovem pěti astronautů Expedice 21. Do posádky ISS nyní patří astronauté z NASA, z Evropské kosmické agentury, z Ruské federální kosmické agentury a z Kanadské kosmické agentury.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Expedition 21


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »