Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznešený ohon komety McNaught

Uznání a copyright: Robert H. McNaught

Kometa McNaught, velká kometa roku 2007, byla nejjasnější kometou v posledních 40 letech. Její nádherný ohon se prostíral po celé obloze a při jeho sledování z temných míst na jižní polokouli se tajil dech. Hlava komety byla docela jasná a šlo ji snadno spatřit dokonce i z měst bez optických pomůcek. Část tohoto nádherného ohonu byla vidět nad obzorem po západu slunce i pro mnoho pozorovatelů na severní polokouli. Kometa C/2006 P1 (McNaught) dosáhla svého odhadovaného vrcholu jasnosti -6 magnitudy, když ji její objevitel zachytil na snímku nahoře v lednu 2007 brzy po západu slunce z observatoře Siding Spring v Austrálii. Automatická kosmická sonda Odyseus příhodně proletěla ohonem komety McNaught a neočekávaně zjistila, že rychlost slunečního větru výrazně poklesla.

Štítky: Kometa, Comet mcnaught, Dust tail


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »