Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitá hvězdokupa

Uznání a copyright: Neil Fleming

V nádherném hvězdném poli v hrdinském severním souhvězdí Perseus se nachází slavná dvojice otevřených hvězdokup, h a chi Perseii. Obě kupy, též katalogizované jako NGC 869 (vpravo) a NGC 884 jsou asi 7000 světelných let daleko a obsahují hvězdy mladší a žhavější než Slunce. Obě kupy od sebe dělí jen několik set světelných let a jejich věk založený na individuálních hvězdách je podobný, což je důkaz, že jsou nejspíše produktem stejné hvězdotvorné oblasti. Dvojitá hvězdokupa je v triedrech vždycky pěknou podívanou a z tmavých míst je dokonce vidět i neozbrojeným zrakem. Barvy hvězd (a paprsků) jsou na tomto krásném, teleskopickém, širokoúhlém snímku zvýrazněny.

Štítky: Hvězdokupa, Otevřená hvězdokupa, Double cluster, Ngc869, Ngc884, Perseus


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »