Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná cesta

Uznání a copyright: Larry Landolfi

Tento lákavý fantazijní pohled vytvořil v Mezinárodním roku astronomie fotograf Larry Landolfi inspirován pozemskou noční oblohou. Jeho kompositní obraz vnuká myšlenku, že svítivá Mléčná dráha je nebeským prodloužením polní cesty. Název naší galaxie Mléčná dráha (latinsky Via Lactea), se vztahuje k jejímu vzhledu jako mléčnému pásu nebo cestě na obloze. Samotné slovo galaxie je odvozeno od řeckého slova pro mléko. Tento nebeský pás je vidět za bezměsíčních nocí z míst s tmavou oblohou, i když není tak jasný nebo barevný, jako na tomto obrázku a září kolektivním světlem myriád hvězd v rovině naší galaxie, které jsou příliš slabé než aby se daly jednotlivě rozlišit. Difuzní světlo hvězd protíná temný pruh mračen galaktického prachu. Před čtyřmi sty lety Galileo zamířil na Mléčnou dráhu svůj dalekohled a oznámil, že je to "... souhrn nesčíslných hvězd ...".

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Galileo, Galaktická rovina, Starlight, IYA2009


26. vesmírný týden 2019

26. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 24. 6. do 30. 6. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Od soumraku můžeme pozorovat Jupiter směřující nad jižní obzor a Saturn na jihovýchodě, ráno se objevuje Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Mezosférická noční svítící oblaka nad Evropou doslova explodovala během první letní noci. Kromě úspěšného letu rakety Ariane 5 jsme zaznamenali i odklad startu rakety Proton na červenec. Falcon Heavy má za sebou statický zážeh a měl by odstartovat v úterý nad ránem. Týden bude bohatý i na starty dalších raket. Carolyn Shoemaker(ová) se dožívá 90 let a před 45 lety startoval Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 68P/Klemola

Snímek komety 68P/Klemola. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Hadonoše.

Další informace »