Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná cesta

Uznání a copyright: Larry Landolfi

Tento lákavý fantazijní pohled vytvořil v Mezinárodním roku astronomie fotograf Larry Landolfi inspirován pozemskou noční oblohou. Jeho kompositní obraz vnuká myšlenku, že svítivá Mléčná dráha je nebeským prodloužením polní cesty. Název naší galaxie Mléčná dráha (latinsky Via Lactea), se vztahuje k jejímu vzhledu jako mléčnému pásu nebo cestě na obloze. Samotné slovo galaxie je odvozeno od řeckého slova pro mléko. Tento nebeský pás je vidět za bezměsíčních nocí z míst s tmavou oblohou, i když není tak jasný nebo barevný, jako na tomto obrázku a září kolektivním světlem myriád hvězd v rovině naší galaxie, které jsou příliš slabé než aby se daly jednotlivě rozlišit. Difuzní světlo hvězd protíná temný pruh mračen galaktického prachu. Před čtyřmi sty lety Galileo zamířil na Mléčnou dráhu svůj dalekohled a oznámil, že je to "... souhrn nesčíslných hvězd ...".

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Galileo, Galaktická rovina, Starlight, IYA2009


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »