Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v centru Galaxie

Uznání: Susan Stolovy (SSC/Caltech) et al., JPL-Caltech, NASA

Centrum naší Mléčné dráhy se před slídivým zrakem optických dalekohledů skrývá za mračny prachu a plynu. Ale na tomto ohromujícím pohledu infračervené kamery Spitzerova kosmického dalekohledu pronikají většinou prachu a odhalují hvězdami přeplněné oblasti galaktického centra. Podrobná mozaika z mnoha malých záběrů ve falešných barvách ukazuje starší chladné hvězdy v modravých odstínech. Červeně zářící prachová mračna se váží s mladými horkými hvězdami v porodnicích hvězd. Teprve nedávno bylo zjištěno, že i v samotném středu Mléčné dráhy se mohou rodit nové hvězdy. Galaktický střed leží asi 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). V této vzdálenosti zabírá tento obrázek asi 900 světelných let.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Spitzer space telescope


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »