Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v centru Galaxie

Uznání: Susan Stolovy (SSC/Caltech) et al., JPL-Caltech, NASA

Centrum naší Mléčné dráhy se před slídivým zrakem optických dalekohledů skrývá za mračny prachu a plynu. Ale na tomto ohromujícím pohledu infračervené kamery Spitzerova kosmického dalekohledu pronikají většinou prachu a odhalují hvězdami přeplněné oblasti galaktického centra. Podrobná mozaika z mnoha malých záběrů ve falešných barvách ukazuje starší chladné hvězdy v modravých odstínech. Červeně zářící prachová mračna se váží s mladými horkými hvězdami v porodnicích hvězd. Teprve nedávno bylo zjištěno, že i v samotném středu Mléčné dráhy se mohou rodit nové hvězdy. Galaktický střed leží asi 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). V této vzdálenosti zabírá tento obrázek asi 900 světelných let.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Spitzer space telescope


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »