Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proudící tmavé mlhoviny u B44

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Tmavý prach v tomto fotogenickém koutu jižní oblohy osvětluje jasná žlutá hvězda Antares. Širokoúhlý snímek ukazuje centrální pás naší Mléčné dráhy spojený s Antaresem proudy prachu známými jako Temná řeka. V hlavě Temné řeky prach tvoří husté uzlíky. Jeden z nejhustších uzlíků je B44 v dolní části obrázku nahoře. Vlevo už mimo obrázek nahoře leží Antares, hvězda tak jasná, že její světlo odráží zobrazený prach a dává jí tak zřetelný žlutý odstín. Světlo z modré hvězdy na snímku vlevo vytváří kolem modrou reflekční mlhovinu zvanou IC 4605. B44 a IC 4605 leží asi 500 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpion).

Štítky: Reflekční mlhovina, Antares, B44


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »