Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proudící tmavé mlhoviny u B44

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Tmavý prach v tomto fotogenickém koutu jižní oblohy osvětluje jasná žlutá hvězda Antares. Širokoúhlý snímek ukazuje centrální pás naší Mléčné dráhy spojený s Antaresem proudy prachu známými jako Temná řeka. V hlavě Temné řeky prach tvoří husté uzlíky. Jeden z nejhustších uzlíků je B44 v dolní části obrázku nahoře. Vlevo už mimo obrázek nahoře leží Antares, hvězda tak jasná, že její světlo odráží zobrazený prach a dává jí tak zřetelný žlutý odstín. Světlo z modré hvězdy na snímku vlevo vytváří kolem modrou reflekční mlhovinu zvanou IC 4605. B44 a IC 4605 leží asi 500 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpion).

Štítky: Reflekční mlhovina, Antares, B44


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »