Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Tureckem

Uznání a copyright: Tahir Sisman

Je Měsíc větší, když je těsně nad obzorem? Není, jak je vidět nahoře, Měsíc má skoro stejnou velikost, ať je kdekoliv na obloze. Je zvláštní, že příčina, nebo příčiny tak běžné měsíční iluze se pořád debatují. Dvě přední vysvětlení staví na iluzi, že objekty v popředí způsobují, že se Měsíc na obzoru zdá vzdálenější. Historicky nejpopulárnější vysvětlení tvrdí, že mysl interpretuje vzdálenější objekty jako širší, zatímco novější vysvětlení dodává, že iluze vzdálenosti může skutečně způsobovat jiné zaostření očí. V každém případě je úhlový průměr Měsíce vždycky asi 0,5 stupně. Na této časové expozici Měsíce z roku 2007 jedna expozice přináší popředí zátoky Izmit v Turecku. U příležitosti našeho 14. výročí, redaktoři APODu děkují všem přispěvatelům a správcům zrcadlových webů za jejich dobrovolnou práci, která přináši zázraky astronomie miliónům lidí na celém světě. A ještě jedno poděkování patří správcům zrcadlového webu v Turecku za zaslání snímku nahoře s blahopřáním při pohybu myši.

Štítky: Měsíc, Moon illusion, Turkey, Mouse over


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »