Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Tureckem

Uznání a copyright: Tahir Sisman

Je Měsíc větší, když je těsně nad obzorem? Není, jak je vidět nahoře, Měsíc má skoro stejnou velikost, ať je kdekoliv na obloze. Je zvláštní, že příčina, nebo příčiny tak běžné měsíční iluze se pořád debatují. Dvě přední vysvětlení staví na iluzi, že objekty v popředí způsobují, že se Měsíc na obzoru zdá vzdálenější. Historicky nejpopulárnější vysvětlení tvrdí, že mysl interpretuje vzdálenější objekty jako širší, zatímco novější vysvětlení dodává, že iluze vzdálenosti může skutečně způsobovat jiné zaostření očí. V každém případě je úhlový průměr Měsíce vždycky asi 0,5 stupně. Na této časové expozici Měsíce z roku 2007 jedna expozice přináší popředí zátoky Izmit v Turecku. U příležitosti našeho 14. výročí, redaktoři APODu děkují všem přispěvatelům a správcům zrcadlových webů za jejich dobrovolnou práci, která přináši zázraky astronomie miliónům lidí na celém světě. A ještě jedno poděkování patří správcům zrcadlového webu v Turecku za zaslání snímku nahoře s blahopřáním při pohybu myši.

Štítky: Měsíc, Moon illusion, Turkey, Mouse over


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »