Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SNR 0104: Neobvyklý podezřelý

Uznání: X-ray: NASA / CXC / Penn State / S.Park & J.Lee; Infrared: NASA / JPL-Caltech

SNR 0104 je zbytek po supernově neobvyklého tvaru. Nachází se 190 000 světelných let daleko v naší sousední galaxii Malé Magellanovo mračno. U SNR 0104 je podezření, že se jedná o expandující mračno trosek po supernově typu 1a, katastrofické termonukleární explozi bílého trpaslíka. Podobně jako supernovy typu 1a v naší Galaxii vykazuje velké množství železa. Ovšem na rozdíl od jiných zbytků po supernovách typu 1a, včetně dobře prostudovaných zbytků supernov Tychonovy, Keplerovy a SN 1006, není zbytek SNR 0104 v žádném případě sférický. Tvar tohoto zbytku naznačuje, že výbuch supernovy byl velmi asymetrický a vytvářel výtrysky. Tento kompozitní snímek kombinuje data z rentgenové observatoře Chandra prezentovaná fialovou barvou s infračervenými daty ze Spitzerova kosmického teleskopu, které pokrývají širší oblast a jsou mapovány do červené a zelené barvy. Znamená to, že k výbuchu supernovy došlo ve složitém a hustém prostředí hvězdotvorné oblasti. Alternativní vysvětlení je, že rozpínající se mračno trosek zametá chuchvalce mezihvězdného materiálu a přispívá k podivnému tvaru SNR 0104. Tento širokoúhlý pohled na více vlnových délkách zabírá v odhadované vzdálenosti SNR 0104 asi 1800 světelných let.

Štítky: Supernova, Infračervený, Bílý trpaslík, Zbytek supernovy, Rentgenový, Smc, Type 1a, Snr0104-72.3


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »