Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SNR 0104: Neobvyklý podezřelý

Uznání: X-ray: NASA / CXC / Penn State / S.Park & J.Lee; Infrared: NASA / JPL-Caltech

SNR 0104 je zbytek po supernově neobvyklého tvaru. Nachází se 190 000 světelných let daleko v naší sousední galaxii Malé Magellanovo mračno. U SNR 0104 je podezření, že se jedná o expandující mračno trosek po supernově typu 1a, katastrofické termonukleární explozi bílého trpaslíka. Podobně jako supernovy typu 1a v naší Galaxii vykazuje velké množství železa. Ovšem na rozdíl od jiných zbytků po supernovách typu 1a, včetně dobře prostudovaných zbytků supernov Tychonovy, Keplerovy a SN 1006, není zbytek SNR 0104 v žádném případě sférický. Tvar tohoto zbytku naznačuje, že výbuch supernovy byl velmi asymetrický a vytvářel výtrysky. Tento kompozitní snímek kombinuje data z rentgenové observatoře Chandra prezentovaná fialovou barvou s infračervenými daty ze Spitzerova kosmického teleskopu, které pokrývají širší oblast a jsou mapovány do červené a zelené barvy. Znamená to, že k výbuchu supernovy došlo ve složitém a hustém prostředí hvězdotvorné oblasti. Alternativní vysvětlení je, že rozpínající se mračno trosek zametá chuchvalce mezihvězdného materiálu a přispívá k podivnému tvaru SNR 0104. Tento širokoúhlý pohled na více vlnových délkách zabírá v odhadované vzdálenosti SNR 0104 asi 1800 světelných let.

Štítky: Supernova, Infračervený, Bílý trpaslík, Zbytek supernovy, Rentgenový, Smc, Type 1a, Snr0104-72.3


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »