Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pyrenejský paraselen

Uznání a copyright: Patrick Lécureuil

Na tomto poklidném pohledu z observatoře Pic du Midi ve francouzských Pyrenejích zakrývá rozeklané vrcholy hor moře mračen. Hvězdnatou nocí na časové expozici ze 4. června září souhvězdí Střelce a Štíra. Vpravo nahoře se nachází falešný měsíc neboli paraselen. Podobně jako u falešného slunce neboli parhelionu, paraselen vytváří měsíční světlo, které září přes tenké ledové krystalky hexagonálního tvaru ve vysokých mračnech cirrus. Scénu zpoza pravého okraje osvětluje vypouklý Měsíc a geometrie ledových krystalků určuje to, že 22 stupňů od něho je nádherný paraselen.

Štítky: Pic du midi, Sagittarius, Scorpius, Moondog, Paraselene


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »