Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pyrenejský paraselen

Uznání a copyright: Patrick Lécureuil

Na tomto poklidném pohledu z observatoře Pic du Midi ve francouzských Pyrenejích zakrývá rozeklané vrcholy hor moře mračen. Hvězdnatou nocí na časové expozici ze 4. června září souhvězdí Střelce a Štíra. Vpravo nahoře se nachází falešný měsíc neboli paraselen. Podobně jako u falešného slunce neboli parhelionu, paraselen vytváří měsíční světlo, které září přes tenké ledové krystalky hexagonálního tvaru ve vysokých mračnech cirrus. Scénu zpoza pravého okraje osvětluje vypouklý Měsíc a geometrie ledových krystalků určuje to, že 22 stupňů od něho je nádherný paraselen.

Štítky: Pic du midi, Sagittarius, Scorpius, Moondog, Paraselene


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »