Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaprášený kosatec

Uznání a copyright: Alvin Jeng (LightBuckets.com)

Tyto mraky mezihvězdného prachu a plynu vykvetly 1300 světelných let daleko v úrodném hvězdném poli souhvězdí Cepheus. Tato mlhovina je katalogizovaná jako NGC 7023, někdy se nazývá Kosatec a není na obloze jedinou mlhovinou, která připomíná obraz květiny. V okolí jsou zakrývající mračna prachu a studeného molekulárního plynu, která mohou připomínat další spletité a fantastické tvary. Prašný materiál v Kosatci obklopuje horkou mladou hvězdu. Dominantní barvou té jasnější reflekční mlhoviny je modrá, která je charakteristická pro prachová zrna, která odrážejí světlo hvězd. Centrální vlákna z kosmického prachu září slabou načervenalou fotoluminiscencí, jelikož některá zrna prachu efektivně mění neviditelné ultrafialové světlo hvězd na viditelné červené světlo. Infračervená pozorování ukazují, že tato mlhovina může obsahovat komplexní aromatické uhlíkaté sloučeniny známé jako PAHs. Tento pozoruhodný širokoúhlý pohled zabírá v odhadované vzdálenosti Kosatce přes 30 světelných let.

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, Ngc7023, Iris Nebula, Photoluminesence, Ere


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »