Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Generace hvězd ve W5

Uznání: Lori Allen, Xavier Koenig (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA

Obří hvězdotvorná oblast W5 má přes 200 světelných let a je asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia). Opracovaná mračna chladného plynu a prachu W5 utvářejí na impozantní mozaice infračervených snímků ze Spitzerova kosmického dalekohledu fantastické tvary. Oblast vpravo obsahuje útvary už dříve nazvané Hory stvoření. Nové důkazy ukazují na to, že následné generace hvězd vznikaly v oblasti W5 v rozšiřujícím se vzoru vyvolávém vznikem hvězd. Starší, dřívější generace hvězd se kupí ve středu ohromných dutin, zatímco novější jsou na jejich okrajích. Hvězdné větry a radiace ze starších, centrálních hvězd nejspíše odsunuly a stlačily okolní mezihvězdný materiál a spustily tak kolaps, po kterém začala vznikat mladší, novější generace hvězd. Na tomto snímku ve falešných barvách je zahřátý prach v dutinách červený, zatímco nejmladší hvězdy vznikají v bělavých oblastech. Oblast W5 je též známa jako IC 1848 a spolu s IC 1805 je součástí komplexní oblasti populárně zvané mlhovina Srdce a duše.

Štítky: Star-formation, Infračervený, W5


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »