Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho první světlo

Uznání: NASA, DOE, International LAT Team

Velkoplošný kosmický gama dalekohled GLAST určený k výzkumu vesmíru na vysokých energiích vypuštěný 11. června byl oficiálně přejmenován na Fermiho kosmický gama dalekohled na počest laureáta Nobelovy ceny Enrica Fermiho (1901-1954), pionýra fyziky vysokých energií. Po období zkoušek nyní dva Fermiho přístroje, GBM (Gamma-ray Burst Monitor) a LAT (Large Area Telescope), pravidelně odesílají údaje. Tento obrázek ve falešných barvách ukazuje první Fermiho mapu oblohy v gama paprscích z přístroje LAT, pohled na celou oblohu míří ke středu naší Mléčné dráhy přičemž galaktická rovina se promítá uprostřed. A co na gama obloze září? Podél galaktické roviny energetické kosmické paprsky kolidují s plynem a prachem a vytvářejí tak difuzní gama zář. Po umístění kurzoru na mapu lze identifikovat silnou emisi z rotujících neutronových hvězd neboli z pulzarů a ze vzdálených aktivních galaxií známých jako blazary. Tento pozoruhodný výsledek je kombinací pozorování za pouhé čtyři dny, což odpovídá ročnímu pozorování gama observatoře Compton z devadesátých let a je tak předehrou budoucích objevů. Schopnost sledovat gama vzplanutí a velice zlepšená citlivost umožňuje observatoři Fermi pohlédnout do vesmíru vysokých energií hlouběji.

Štítky: Gamma ray, GLAST, Allsky, Fermi, Mouse over


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »