Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho první světlo

Uznání: NASA, DOE, International LAT Team

Velkoplošný kosmický gama dalekohled GLAST určený k výzkumu vesmíru na vysokých energiích vypuštěný 11. června byl oficiálně přejmenován na Fermiho kosmický gama dalekohled na počest laureáta Nobelovy ceny Enrica Fermiho (1901-1954), pionýra fyziky vysokých energií. Po období zkoušek nyní dva Fermiho přístroje, GBM (Gamma-ray Burst Monitor) a LAT (Large Area Telescope), pravidelně odesílají údaje. Tento obrázek ve falešných barvách ukazuje první Fermiho mapu oblohy v gama paprscích z přístroje LAT, pohled na celou oblohu míří ke středu naší Mléčné dráhy přičemž galaktická rovina se promítá uprostřed. A co na gama obloze září? Podél galaktické roviny energetické kosmické paprsky kolidují s plynem a prachem a vytvářejí tak difuzní gama zář. Po umístění kurzoru na mapu lze identifikovat silnou emisi z rotujících neutronových hvězd neboli z pulzarů a ze vzdálených aktivních galaxií známých jako blazary. Tento pozoruhodný výsledek je kombinací pozorování za pouhé čtyři dny, což odpovídá ročnímu pozorování gama observatoře Compton z devadesátých let a je tak předehrou budoucích objevů. Schopnost sledovat gama vzplanutí a velice zlepšená citlivost umožňuje observatoři Fermi pohlédnout do vesmíru vysokých energií hlouběji.

Štítky: Gamma ray, GLAST, Allsky, Fermi, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »