Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho první světlo

Uznání: NASA, DOE, International LAT Team

Velkoplošný kosmický gama dalekohled GLAST určený k výzkumu vesmíru na vysokých energiích vypuštěný 11. června byl oficiálně přejmenován na Fermiho kosmický gama dalekohled na počest laureáta Nobelovy ceny Enrica Fermiho (1901-1954), pionýra fyziky vysokých energií. Po období zkoušek nyní dva Fermiho přístroje, GBM (Gamma-ray Burst Monitor) a LAT (Large Area Telescope), pravidelně odesílají údaje. Tento obrázek ve falešných barvách ukazuje první Fermiho mapu oblohy v gama paprscích z přístroje LAT, pohled na celou oblohu míří ke středu naší Mléčné dráhy přičemž galaktická rovina se promítá uprostřed. A co na gama obloze září? Podél galaktické roviny energetické kosmické paprsky kolidují s plynem a prachem a vytvářejí tak difuzní gama zář. Po umístění kurzoru na mapu lze identifikovat silnou emisi z rotujících neutronových hvězd neboli z pulzarů a ze vzdálených aktivních galaxií známých jako blazary. Tento pozoruhodný výsledek je kombinací pozorování za pouhé čtyři dny, což odpovídá ročnímu pozorování gama observatoře Compton z devadesátých let a je tak předehrou budoucích objevů. Schopnost sledovat gama vzplanutí a velice zlepšená citlivost umožňuje observatoři Fermi pohlédnout do vesmíru vysokých energií hlouběji.

Štítky: Gamma ray, GLAST, Allsky, Fermi, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »