Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho první světlo

Uznání: NASA, DOE, International LAT Team

Velkoplošný kosmický gama dalekohled GLAST určený k výzkumu vesmíru na vysokých energiích vypuštěný 11. června byl oficiálně přejmenován na Fermiho kosmický gama dalekohled na počest laureáta Nobelovy ceny Enrica Fermiho (1901-1954), pionýra fyziky vysokých energií. Po období zkoušek nyní dva Fermiho přístroje, GBM (Gamma-ray Burst Monitor) a LAT (Large Area Telescope), pravidelně odesílají údaje. Tento obrázek ve falešných barvách ukazuje první Fermiho mapu oblohy v gama paprscích z přístroje LAT, pohled na celou oblohu míří ke středu naší Mléčné dráhy přičemž galaktická rovina se promítá uprostřed. A co na gama obloze září? Podél galaktické roviny energetické kosmické paprsky kolidují s plynem a prachem a vytvářejí tak difuzní gama zář. Po umístění kurzoru na mapu lze identifikovat silnou emisi z rotujících neutronových hvězd neboli z pulzarů a ze vzdálených aktivních galaxií známých jako blazary. Tento pozoruhodný výsledek je kombinací pozorování za pouhé čtyři dny, což odpovídá ročnímu pozorování gama observatoře Compton z devadesátých let a je tak předehrou budoucích objevů. Schopnost sledovat gama vzplanutí a velice zlepšená citlivost umožňuje observatoři Fermi pohlédnout do vesmíru vysokých energií hlouběji.

Štítky: Gamma ray, GLAST, Allsky, Fermi, Mouse over


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »