Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 5146: Mlhovina Kukla

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Uvnitř mlhoviny Kukla je nově se rozvíjející hvězdokupa. Tato krásná mlhovina katalogizovaná jako IC 5146 je široká téměř 15 světelných let a nachází se asi 4000 světelných let daleko v severním souhvězdí Labutě (Cygnus). Podobně jako jiné hvězdotvorné oblasti vyniká červenou barvou ze zářícího vodíku excitovaného mladými, horkými hvězdami a modrou z hvězdného světla odráženého prachem na okraji jinak neviditelného molekulárního mračna. Jasná hvězda ve středu mlhoviny je nejspíš stará jen několik set tisíc let, pohání záři mlhoviny a vyčišťuje dutinu ve hvězdotvorném plynu a prachu molekulárního mraku. Tento barevný pohled na mlhovinu Kukla stopují uvnitř i kolem hvězdné kolébky pozoruhodně jemné útvary.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Cocoon Nebula, Ic5146


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »