Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid z Mohavské pouště

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Tento nesmírně jasný bolid, součást každoročního meteorického roje Geminid, ozářil v pondělí ráno oblohu nad Mohavskou pouští. Dobře známé hvězdné pozadí nad skalními útvary poblíž Victorville v Kalifornii bylo dočasně přezářeno zábleskem meteoru. V pozadí je vlevo vidět jasný Sirius a na pravé straně snímku je Aldebaran a hvězdokupa Plejády. Meteor samotný prolétá souhvězdím Orion. Jeho zelenavá stopa začíná vleno u žluté hvězdy Betelgeuse a míří zpátky do radiantu v Blížencích (Gemini), těsně mimo horní okraj snímku. Fotograf Wally Pacholka zachytil tento úlovek jako jeden z více než 1500 záběrů a jenom na 48 jsou převážně slabé Geminidy.

Štítky: Meteor, Bolid, Meteorický roj, Geminids


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »