Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid z Mohavské pouště

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Tento nesmírně jasný bolid, součást každoročního meteorického roje Geminid, ozářil v pondělí ráno oblohu nad Mohavskou pouští. Dobře známé hvězdné pozadí nad skalními útvary poblíž Victorville v Kalifornii bylo dočasně přezářeno zábleskem meteoru. V pozadí je vlevo vidět jasný Sirius a na pravé straně snímku je Aldebaran a hvězdokupa Plejády. Meteor samotný prolétá souhvězdím Orion. Jeho zelenavá stopa začíná vleno u žluté hvězdy Betelgeuse a míří zpátky do radiantu v Blížencích (Gemini), těsně mimo horní okraj snímku. Fotograf Wally Pacholka zachytil tento úlovek jako jeden z více než 1500 záběrů a jenom na 48 jsou převážně slabé Geminidy.

Štítky: Meteor, Bolid, Meteorický roj, Geminids


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »