Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Tarantule

Uznání: ESA, NASA, ESO, & Danny LaCrue

V srdci monstrózní mlhoviny Tarantule se nacházejí obrovské bubliny energetického plynu, dlouhá tmavá prachová vlákna a neobvykle hmotné hvězdy. Ve středu tohoto srdce je klubko hvězd tak husté, že se kdysi myslelo, že jde o jedinou hvězdu. Tato hvězdokupa s označením R136 nebo NGC 2070 je vidět na obrázku nahoře nad středem a je domovem velkého počtu horkých mladých hvězd. Energetické světlo z těchto hvězd trvale ionizuje plyn mlhoviny a energetické částice jejich větru nafukují bubliny a vytvářejí spletitá vlákna. Barevný obraz této nádherné mlhoviny ve Velkém Magellanovu mračnu nahoře ukazuje podrobnosti jejího bouřlivého centra. Mlhovina Tarantule, též známá jako 30 Doradus, je jednou z největších známých hvězdotvorných oblastí a každých několik miliónů let procházela neobvykle silnými epizodami vznikání hvězd.

Štítky: Lmc, Tarantula nebula, Star-forming region


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »