Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Tarantule

Uznání: ESA, NASA, ESO, & Danny LaCrue

V srdci monstrózní mlhoviny Tarantule se nacházejí obrovské bubliny energetického plynu, dlouhá tmavá prachová vlákna a neobvykle hmotné hvězdy. Ve středu tohoto srdce je klubko hvězd tak husté, že se kdysi myslelo, že jde o jedinou hvězdu. Tato hvězdokupa s označením R136 nebo NGC 2070 je vidět na obrázku nahoře nad středem a je domovem velkého počtu horkých mladých hvězd. Energetické světlo z těchto hvězd trvale ionizuje plyn mlhoviny a energetické částice jejich větru nafukují bubliny a vytvářejí spletitá vlákna. Barevný obraz této nádherné mlhoviny ve Velkém Magellanovu mračnu nahoře ukazuje podrobnosti jejího bouřlivého centra. Mlhovina Tarantule, též známá jako 30 Doradus, je jednou z největších známých hvězdotvorných oblastí a každých několik miliónů let procházela neobvykle silnými epizodami vznikání hvězd.

Štítky: Lmc, Tarantula nebula, Star-forming region


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »