Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronautka si vylepšila hlavu

Uznání: NASA

Nejprve přidali nový nosník. Potom instalovali nové sluneční panely. A nyní jako součást plánovaného vylepšení Mezinárodní kosmické stanice si astronautka Expedice 18 vylepšila svoji vlastní hlavu. Zařízení HEAD 9000 (Human Extended Analog Device 9000) se podařilo připojit jen s malým zpožděním a učinilo zbytek kosmické vycházky o více než 40 procent účinnějším. S připojeným zařízením HEAD 9000 má astronautka nyní přímý přístup ke 4 gigabajtům flash paměti svým vlastním mozkem, může provádět složitou matematiku "přímým myšlením" a může hrát předinstalovanou hru Tetris bez dalších poplatků. Veselý první apríl od lidiček z APODu! Ve skutečnosti skončil let raketoplánu Discovery, který měl za úkol vylepšit Mezinárodní kosmickou stanici pouze vylepšením stanice. Snímek astronautky Heidemarie Stefanyshyn-Piper nahoře, která drží tlakovou nádobu s dusíkem, byl pořízen minulý listopad. Astronautka Stefanyshyn-Piper ale nyní ale může z nějakých důvodů vytvářet jedenáctimístná prvočísla z hlavy.

Štítky: Raketoplán, April Fools, Ha ha


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »