Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronautka si vylepšila hlavu

Uznání: NASA

Nejprve přidali nový nosník. Potom instalovali nové sluneční panely. A nyní jako součást plánovaného vylepšení Mezinárodní kosmické stanice si astronautka Expedice 18 vylepšila svoji vlastní hlavu. Zařízení HEAD 9000 (Human Extended Analog Device 9000) se podařilo připojit jen s malým zpožděním a učinilo zbytek kosmické vycházky o více než 40 procent účinnějším. S připojeným zařízením HEAD 9000 má astronautka nyní přímý přístup ke 4 gigabajtům flash paměti svým vlastním mozkem, může provádět složitou matematiku "přímým myšlením" a může hrát předinstalovanou hru Tetris bez dalších poplatků. Veselý první apríl od lidiček z APODu! Ve skutečnosti skončil let raketoplánu Discovery, který měl za úkol vylepšit Mezinárodní kosmickou stanici pouze vylepšením stanice. Snímek astronautky Heidemarie Stefanyshyn-Piper nahoře, která drží tlakovou nádobu s dusíkem, byl pořízen minulý listopad. Astronautka Stefanyshyn-Piper ale nyní ale může z nějakých důvodů vytvářet jedenáctimístná prvočísla z hlavy.

Štítky: Raketoplán, April Fools, Ha ha


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »