Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Začíná 100 hodin astronomie

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Dnes začíná 100 hodin astronomie, důležitý projekt Mezinárodního roku astronomie 2009 na oslavu Galileova 400. výročí prvního průzkumu oblohy dalekohledem. Odstartuje dnešní zahajovací událostí ve Franklinově institutu ve Philadelphii a jeho součástí je mnoho různých veřejných programů na celém světě od 2. do 5. dubna. Zahájení bude živě přenášeno na webu a bude vidět jeden ze dvou zachovaných Galileových dalekohledů. Oblohu, kterou Galileo zkoumal lze obdivovat i dnes a to s mnohem výkonnějšími, široce dostupnými přístroji. Ale tento pohled na oblohu ze soukromé observatoře ve Veszpremu v Maďarsku ukazuje také objekty, které Galileo v noci vidět nemohl. Snímek ze 26. března zachycuje pár stop Mezinárodní kosmické stanice (jasnější stopa) a raketoplánu Discovery na nízké oběžné dráze kolem Země, stejně jako stopu prolétajícího letadla.

Štítky: Galileo, Dalekohled, ISS, IYA2009


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »