Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta kolem světa za 80 dalekohledy

Uznání a copyright: ESO / 100 Hours of Astronomy

Chcete podniknout neobyčejnou cestu? Můžete dnes, když budete sledovat Cestu kolem světa za 80 dalekohledy. Toto 24 hodinové živé vysílání na webu zorganizovala Evropská jižní observatoř pro 100 hodin astronomie, klíčový projekt Mezinárodního roku astronomie. Jak je patrné z tohoto astronomicky intenzivního kompozitu, tak webové vysílání sleduje noc a den kolem zeměkoule a navštěvuje některé z nejpokročilejších observatoří na Zemi i ve vesmíru, které zkoumají vesmír ve viditelném světle i mimo něj. Program začíná 3. dubna v 09:00 UT a prvními zastávkami budou dalekohled Gemini Sever (Havaj, USA) a velké observatoře na vrcholku vulkánu Mauna Kea. K dalším zastávkám patří družice Swift a kosmický gama dalekohled Fermi, himalájský dalekohled Chandra (Hanle, India), 10m dalekohled na jižním pólu a neutrinový teleskop IceCube (oba jižní pól, Antarktida).

Štítky: Galileo, Dalekohled, IYA2009


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »