Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Star Party na planetě Zemi

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Když bude dnes (4. dubna) kolem planety Země procházet soumrak, tak si mnoho astronomů amatérů připraví svůj dalekohled na 24 hodinovou globální star party. Tato celoplanetární star party je součástí 100 hodin astronomie (100HA), projektu Mezinárodního roku astronomie 2009. Stačí, když na webu 100HA najdete nějakou místní organizovanou událost nebo plánované vysílání na webu, a můžete se k party přidat. Co byste mohli dnes večer dalekohledem uvidět? Pro začátek bude na večerní obloze svítit jasný Měsíc a tak nabídne skvělou podívanou na impaktní krátery, pohoří a lávou zaplavená moře. K dalším cílům na nebi dnes v noci patří miláček davů, planeta Saturn se svými měsíci a téměř zavřenými prstenci.

Štítky: Dalekohled, IYA2009, Amateur astronomy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »