Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možné bahenní sopky na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Je toto bahenní sopka na Marsu? A pokud ano, mohla by vynášet nahoru marťanské mikroby? Tato podivná možnost byla navržena teprve nedávno a zdá se, že odpovídá několika nedávným pozorováním Marsu. Za prvé, kopce jako je tento se zdají být více podobné bahenním sopkám na Zemi než lávovým sopkám nebo impaktním kráterům na Marsu. Dále, dóm na snímku má neobvyklou texturu povrchu, která odpovídá popraskanému ledu. Infračervené snímky z vesmíru ukazují, že kopce jako je tento se ochlazují rychleji než okolní hornina, což odpovídá složení vyschlého bahna. Tyto kopce také odrážejí barvy způsobem, který je konzistentní s tím, že vznikly za působení vody. A konečně, na Marsu byly nalezeny neobvyklé vlečky plynu s metanem zatím neznámého původu. Tyto vlečky plynu by mohly být uvolňovány bahenními sopkami, kde se původně teplé bahno s obsahem metan produkujícími mikroby posouvá do předtím nepozorovatelného podzemního jezera. Kandidát na bahenní sopku na snímku nahoře měří přes 100 metrů a je na severních pláních Marsu.

Štítky: Mars, Microbes, Mud volcanoes


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »