Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možné bahenní sopky na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Je toto bahenní sopka na Marsu? A pokud ano, mohla by vynášet nahoru marťanské mikroby? Tato podivná možnost byla navržena teprve nedávno a zdá se, že odpovídá několika nedávným pozorováním Marsu. Za prvé, kopce jako je tento se zdají být více podobné bahenním sopkám na Zemi než lávovým sopkám nebo impaktním kráterům na Marsu. Dále, dóm na snímku má neobvyklou texturu povrchu, která odpovídá popraskanému ledu. Infračervené snímky z vesmíru ukazují, že kopce jako je tento se ochlazují rychleji než okolní hornina, což odpovídá složení vyschlého bahna. Tyto kopce také odrážejí barvy způsobem, který je konzistentní s tím, že vznikly za působení vody. A konečně, na Marsu byly nalezeny neobvyklé vlečky plynu s metanem zatím neznámého původu. Tyto vlečky plynu by mohly být uvolňovány bahenními sopkami, kde se původně teplé bahno s obsahem metan produkujícími mikroby posouvá do předtím nepozorovatelného podzemního jezera. Kandidát na bahenní sopku na snímku nahoře měří přes 100 metrů a je na severních pláních Marsu.

Štítky: Mars, Microbes, Mud volcanoes


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »