Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možné bahenní sopky na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Je toto bahenní sopka na Marsu? A pokud ano, mohla by vynášet nahoru marťanské mikroby? Tato podivná možnost byla navržena teprve nedávno a zdá se, že odpovídá několika nedávným pozorováním Marsu. Za prvé, kopce jako je tento se zdají být více podobné bahenním sopkám na Zemi než lávovým sopkám nebo impaktním kráterům na Marsu. Dále, dóm na snímku má neobvyklou texturu povrchu, která odpovídá popraskanému ledu. Infračervené snímky z vesmíru ukazují, že kopce jako je tento se ochlazují rychleji než okolní hornina, což odpovídá složení vyschlého bahna. Tyto kopce také odrážejí barvy způsobem, který je konzistentní s tím, že vznikly za působení vody. A konečně, na Marsu byly nalezeny neobvyklé vlečky plynu s metanem zatím neznámého původu. Tyto vlečky plynu by mohly být uvolňovány bahenními sopkami, kde se původně teplé bahno s obsahem metan produkujícími mikroby posouvá do předtím nepozorovatelného podzemního jezera. Kandidát na bahenní sopku na snímku nahoře měří přes 100 metrů a je na severních pláních Marsu.

Štítky: Mars, Microbes, Mud volcanoes


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »