Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možné bahenní sopky na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Je toto bahenní sopka na Marsu? A pokud ano, mohla by vynášet nahoru marťanské mikroby? Tato podivná možnost byla navržena teprve nedávno a zdá se, že odpovídá několika nedávným pozorováním Marsu. Za prvé, kopce jako je tento se zdají být více podobné bahenním sopkám na Zemi než lávovým sopkám nebo impaktním kráterům na Marsu. Dále, dóm na snímku má neobvyklou texturu povrchu, která odpovídá popraskanému ledu. Infračervené snímky z vesmíru ukazují, že kopce jako je tento se ochlazují rychleji než okolní hornina, což odpovídá složení vyschlého bahna. Tyto kopce také odrážejí barvy způsobem, který je konzistentní s tím, že vznikly za působení vody. A konečně, na Marsu byly nalezeny neobvyklé vlečky plynu s metanem zatím neznámého původu. Tyto vlečky plynu by mohly být uvolňovány bahenními sopkami, kde se původně teplé bahno s obsahem metan produkujícími mikroby posouvá do předtím nepozorovatelného podzemního jezera. Kandidát na bahenní sopku na snímku nahoře měří přes 100 metrů a je na severních pláních Marsu.

Štítky: Mars, Microbes, Mud volcanoes


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »