Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Signály z podivného vesmíru

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Před jedenácti lety byly poprvé prezentovány výsledky, které ukazovaly, že většina energie v našem vesmíru není ve hvězdách nebo v galaxiích, ale že se váže k samotnému prostoru. Jazykem kosmologů: velká kosmologická konstanta přímo vyplývá z nových pozorování vzdálených supernov. Návrhy na kosmologickou konstantu (lambda) nebyly nové a existovaly už od počátků moderní relativistické kosmologie. Takové návrhy ovšem nebyly u astronomů populární, jelikož lambda nebyla oblíbena jako pravděpodobná složka vesmíru, protože hodnota lambda je značně omezena jinými pozorováními a protože méně podivné kosmologie bez lambda dokázaly dříve data dobře vysvětlit. Za pozornost stojí poměrně přímá a spolehlivá metoda pozorování a dobrá reputace vědců, kteří prováděli výzkumy. Za posledních jedenáct let pokračovaly nezávislé týmy astronomů ve shromažďování dat, které zdá se potvrzují existenci temné energie a vzrušující výsledek v současnosti se zrychlujícího se vesmíru. Jeden z těchto spolupracujích týmů pořídil obrázek supernovy nahoře, která se objevila v roce 1994 na okraji spirální galaxie.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Sign


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »