Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Signály z podivného vesmíru

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Před jedenácti lety byly poprvé prezentovány výsledky, které ukazovaly, že většina energie v našem vesmíru není ve hvězdách nebo v galaxiích, ale že se váže k samotnému prostoru. Jazykem kosmologů: velká kosmologická konstanta přímo vyplývá z nových pozorování vzdálených supernov. Návrhy na kosmologickou konstantu (lambda) nebyly nové a existovaly už od počátků moderní relativistické kosmologie. Takové návrhy ovšem nebyly u astronomů populární, jelikož lambda nebyla oblíbena jako pravděpodobná složka vesmíru, protože hodnota lambda je značně omezena jinými pozorováními a protože méně podivné kosmologie bez lambda dokázaly dříve data dobře vysvětlit. Za pozornost stojí poměrně přímá a spolehlivá metoda pozorování a dobrá reputace vědců, kteří prováděli výzkumy. Za posledních jedenáct let pokračovaly nezávislé týmy astronomů ve shromažďování dat, které zdá se potvrzují existenci temné energie a vzrušující výsledek v současnosti se zrychlujícího se vesmíru. Jeden z těchto spolupracujích týmů pořídil obrázek supernovy nahoře, která se objevila v roce 1994 na okraji spirální galaxie.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Sign


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »