Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Signály z podivného vesmíru

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Před jedenácti lety byly poprvé prezentovány výsledky, které ukazovaly, že většina energie v našem vesmíru není ve hvězdách nebo v galaxiích, ale že se váže k samotnému prostoru. Jazykem kosmologů: velká kosmologická konstanta přímo vyplývá z nových pozorování vzdálených supernov. Návrhy na kosmologickou konstantu (lambda) nebyly nové a existovaly už od počátků moderní relativistické kosmologie. Takové návrhy ovšem nebyly u astronomů populární, jelikož lambda nebyla oblíbena jako pravděpodobná složka vesmíru, protože hodnota lambda je značně omezena jinými pozorováními a protože méně podivné kosmologie bez lambda dokázaly dříve data dobře vysvětlit. Za pozornost stojí poměrně přímá a spolehlivá metoda pozorování a dobrá reputace vědců, kteří prováděli výzkumy. Za posledních jedenáct let pokračovaly nezávislé týmy astronomů ve shromažďování dat, které zdá se potvrzují existenci temné energie a vzrušující výsledek v současnosti se zrychlujícího se vesmíru. Jeden z těchto spolupracujích týmů pořídil obrázek supernovy nahoře, která se objevila v roce 1994 na okraji spirální galaxie.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Sign


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »