Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Signály z podivného vesmíru

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Před jedenácti lety byly poprvé prezentovány výsledky, které ukazovaly, že většina energie v našem vesmíru není ve hvězdách nebo v galaxiích, ale že se váže k samotnému prostoru. Jazykem kosmologů: velká kosmologická konstanta přímo vyplývá z nových pozorování vzdálených supernov. Návrhy na kosmologickou konstantu (lambda) nebyly nové a existovaly už od počátků moderní relativistické kosmologie. Takové návrhy ovšem nebyly u astronomů populární, jelikož lambda nebyla oblíbena jako pravděpodobná složka vesmíru, protože hodnota lambda je značně omezena jinými pozorováními a protože méně podivné kosmologie bez lambda dokázaly dříve data dobře vysvětlit. Za pozornost stojí poměrně přímá a spolehlivá metoda pozorování a dobrá reputace vědců, kteří prováděli výzkumy. Za posledních jedenáct let pokračovaly nezávislé týmy astronomů ve shromažďování dat, které zdá se potvrzují existenci temné energie a vzrušující výsledek v současnosti se zrychlujícího se vesmíru. Jeden z těchto spolupracujích týmů pořídil obrázek supernovy nahoře, která se objevila v roce 1994 na okraji spirální galaxie.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Sign


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »