Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Almahata Sitta 15

Uznání a copyright: Peter Jenniskens (SETI Institute/NASA Ames)

Dne 7. října 2008 spadl na Zemi malý asteroid 2008 TC3 poté, co byl sledován na obloze nad severní Núbijskou pouští v severním Súdánu. Šlo o pozoruhodnou událost, jelikož byl poprvé detekován asteroid ještě ve vesmíru předtím, než vniknul do atmosféry Země. Všeobecně se předpokládalo, že asteroid samotný se zcela rozpadnul na prach. Ale na základě družicových a pozemských pozorování vniknutí do atmosféry Dr. Mauwia Shaddad z Chartúmské univerzity za pomoci Dr. Petera Jenniskense z institutu SETI a Amesova výzkumného střediska NASA vedli do této oblasti expedici studentů a pracovníků a pročesávali poušť po přežilých fragmentech. Dne 6. prosince 2008, dvě hodiny poté, co začali hledat byl nalezen první meteorit. Tým nakonec nasbíral asi 280 malých meteoritů, nyní zvaných Almahata Sitta s celkovou hmotností asi 5 kilogramů, první materiál získaný ze známého asteroidu. Černý fragment na obrázku je meteorit Almahata Sitta číslo 15, který výrazně kontrastuje se světleji zbarvenými kameny. Má v průměru asi 4 centimetry a je vidět tak, jak dopadl aby spočíval na povrchu pouště.

Redakční poznámka: Almahata Sitta v arabštině znamená "Stanice šest": železniční zastávka v Núbijské poušti, odkud svědci hlásili jasný bolid.

Štítky: Asteroid, Meteorit, Impakt, Almahata sitta


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »