Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Mořský racek

Uznání a copyright: Frank Barrett, Steve Davis

Tento barevný pohled na kousek oblohy kombinuje snímky ze dvou různých kamer: z digitální zrcadlovky a z astronomické CCD kamery. Obě kamery byly použity na stejném dalekohledu při oceánské Winter Star Party na Florida Keys a příhodně vytvořily tento portrét mlhoviny Mořský racek. Záběr pokrývá v rovině Mléčné dráhy v blízkosti hvězdy Sirius, alfa souhvězdí Velkého psa (Canis Major) asi 4x3 stupně. Tato rozsáhlá oblast pochopitelně zahrnuje i objekty s jiným katalogovým označením: za pozornost stojí NGC 2327 - kompaktní, prašná emisní oblast s vnořenou hmotnou hvězdou, která formuje hlavu ptáka (nad středem) a IC 2177 - která tvoří oblouk křídel mořského racka. Tomuto komplexu mračen kosmického plynu a prachu s jasnými mladými hvězdami dominuje červená záře atomárního vodíku a v odhadované vzdálenosti 3800 světelných let zabírá přes 250 světelných let.

Štítky: Gumova mlhovina, Hydrogen gas, Ic2177, Ngc2327, Emission region


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »