Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Mořský racek

Uznání a copyright: Frank Barrett, Steve Davis

Tento barevný pohled na kousek oblohy kombinuje snímky ze dvou různých kamer: z digitální zrcadlovky a z astronomické CCD kamery. Obě kamery byly použity na stejném dalekohledu při oceánské Winter Star Party na Florida Keys a příhodně vytvořily tento portrét mlhoviny Mořský racek. Záběr pokrývá v rovině Mléčné dráhy v blízkosti hvězdy Sirius, alfa souhvězdí Velkého psa (Canis Major) asi 4x3 stupně. Tato rozsáhlá oblast pochopitelně zahrnuje i objekty s jiným katalogovým označením: za pozornost stojí NGC 2327 - kompaktní, prašná emisní oblast s vnořenou hmotnou hvězdou, která formuje hlavu ptáka (nad středem) a IC 2177 - která tvoří oblouk křídel mořského racka. Tomuto komplexu mračen kosmického plynu a prachu s jasnými mladými hvězdami dominuje červená záře atomárního vodíku a v odhadované vzdálenosti 3800 světelných let zabírá přes 250 světelných let.

Štítky: Gumova mlhovina, Hydrogen gas, Ic2177, Ngc2327, Emission region


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »