Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objev metanu v atmosféře Marsu

Uznání: NASA

Proč je na Marsu metan? Nikdo si není jistý. Důležité potvrzení existence metanu v atmosféře Marsu z minulého týdne podpořilo předchozí kontroverzní tvrzení učiněná již v roce 2003. K potvrzení došlo spektroskopicky s využitím velkých pozemských dalekohledů nalezením přesných barev absorbovaných na Marsu, které odpovídají těm, které metan absorbuje na Zemi. Vzhledem k tomu, že metan je v otevřené marťanské atmosféře zničen během pár let, tak přítomnost tohoto křehkého plynu ukazuje, že se v současnosti nějak z povrchu Marsu uvolňuje. Jednou z možností jsou pod povrchem žijící mikrobi, kteří ho vytvářejí, nebo v minulosti vytvořili. Pokud je to pravda, tak to otevírá vzrušující možnost, že je pod povrchem Marsu dokonce ještě dnes život. Na základě současných údajů je ovšem také možné, že tvoření metanu je čistě geologický proces, který potenciálně zahrnuje vulkanismus nebo rezavění a žádnou formu života. Na obrázku nahoře je na snímek Marsu superponovaná mapa nedávno detekovaného metanu.

Štítky: Mars, Life, Methane


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »