Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bonestellovo panorama z Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Co byste uviděli, pokud byste stáli na Marsu? Jednou takovou památnou vyhlídkou by mohl být 360 stupňový panoramatický snímek nahoře, který minulý rok pořídilo vozítko Spirit. Obraz nahoře se skládá z více jak 200 expozic a byl zveřejněn jako součást oslav pětiletého výročí přistání Spiritu na rudé planetě. Obraz byl pořízen z místa nedaleko neobvyklé rovinky zvané Home Plate, kde se Spirit zastavil, aby přečkal zimu. Na anotovaném obrazu jsou uvnitř kráteru Gusev vidět kameny, kopce, vrcholy, brázdy, pláně a předchozí stopy pojízdného Spiritu. Barva obrazu byla nastavena tak, jak by ho vidělo lidské oko a obraz byl pojmenován po slavném vesmírném umělci Chesley Bonestellovi.

Štítky: Mars, Panorama, Bonestell


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »