Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc s podivnými krátery

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co leží na dně podivných kráterů na Hyperionu? Nikdo neví. S odpovědí na tuto otázku pomohla kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu a koncem roku 2005 prolétla kolem houbovitého měsíce a pořídila snímek s dosud nevídanými podrobnostmi. Tento snímek ve falešných barvách je vidět nahoře a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a všeobecně s podivným povrchem. Jemné barevné rozdíly nejspíše ukazují na různé povrchové složení. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký neznámý tmavý materiál. Prohlídka snímku nahoře ukazuje jasné útvary, které naznačují, že tmavý materiál by mohl mít na některých místech tloušťku jenom desítek metrů. Hyperion měří asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a má hustotu tak nízkou, že by mohl mít uvnitř rozsáhlou soustavu dutin.

Štítky: Saturn, Hyperion, Caves


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »