Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc s podivnými krátery

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co leží na dně podivných kráterů na Hyperionu? Nikdo neví. S odpovědí na tuto otázku pomohla kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu a koncem roku 2005 prolétla kolem houbovitého měsíce a pořídila snímek s dosud nevídanými podrobnostmi. Tento snímek ve falešných barvách je vidět nahoře a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a všeobecně s podivným povrchem. Jemné barevné rozdíly nejspíše ukazují na různé povrchové složení. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký neznámý tmavý materiál. Prohlídka snímku nahoře ukazuje jasné útvary, které naznačují, že tmavý materiál by mohl mít na některých místech tloušťku jenom desítek metrů. Hyperion měří asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a má hustotu tak nízkou, že by mohl mít uvnitř rozsáhlou soustavu dutin.

Štítky: Saturn, Hyperion, Caves


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »