Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc s podivnými krátery

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co leží na dně podivných kráterů na Hyperionu? Nikdo neví. S odpovědí na tuto otázku pomohla kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu a koncem roku 2005 prolétla kolem houbovitého měsíce a pořídila snímek s dosud nevídanými podrobnostmi. Tento snímek ve falešných barvách je vidět nahoře a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a všeobecně s podivným povrchem. Jemné barevné rozdíly nejspíše ukazují na různé povrchové složení. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký neznámý tmavý materiál. Prohlídka snímku nahoře ukazuje jasné útvary, které naznačují, že tmavý materiál by mohl mít na některých místech tloušťku jenom desítek metrů. Hyperion měří asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a má hustotu tak nízkou, že by mohl mít uvnitř rozsáhlou soustavu dutin.

Štítky: Saturn, Hyperion, Caves


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »