Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc s podivnými krátery

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co leží na dně podivných kráterů na Hyperionu? Nikdo neví. S odpovědí na tuto otázku pomohla kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu a koncem roku 2005 prolétla kolem houbovitého měsíce a pořídila snímek s dosud nevídanými podrobnostmi. Tento snímek ve falešných barvách je vidět nahoře a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a všeobecně s podivným povrchem. Jemné barevné rozdíly nejspíše ukazují na různé povrchové složení. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký neznámý tmavý materiál. Prohlídka snímku nahoře ukazuje jasné útvary, které naznačují, že tmavý materiál by mohl mít na některých místech tloušťku jenom desítek metrů. Hyperion měří asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a má hustotu tak nízkou, že by mohl mít uvnitř rozsáhlou soustavu dutin.

Štítky: Saturn, Hyperion, Caves


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »