Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Orionu

Uznání a copyright: Tony Hallas

Jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze je Velká mlhovina v Orionu, též známá jako M42. Na této ostré a barevné mozaice ze dvou políček jsou vpravo vidět zářivá mračna plynu a horké mladé hvězdy této hvězdotvorné oblasti, zároveň je u středu i menší mlhovina M43 a nalevo jsou prašné modravé mlhoviny NGC 1977 a další. Tyto pro oči tak přitažlivé mlhoviny na okraji jinak neviditelného obřího komplexu molekulárních mračen představují jen malý zlomek bohatství mezihvězdného materiálu z tohoto galaktického sousedství. Astronomové uvnitř této dobře prostudované hvězdné porodnice také identifikovali četné zárodečné sluneční soustavy. Tento nádherný kout nebe měří skoro dva stupně, neboli v odhadované vzdálenosti Mlhoviny Orion 1500 světelných let asi 45 světelných let.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, M43, Ngc1977, Running man


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »