Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Orionu

Uznání a copyright: Tony Hallas

Jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze je Velká mlhovina v Orionu, též známá jako M42. Na této ostré a barevné mozaice ze dvou políček jsou vpravo vidět zářivá mračna plynu a horké mladé hvězdy této hvězdotvorné oblasti, zároveň je u středu i menší mlhovina M43 a nalevo jsou prašné modravé mlhoviny NGC 1977 a další. Tyto pro oči tak přitažlivé mlhoviny na okraji jinak neviditelného obřího komplexu molekulárních mračen představují jen malý zlomek bohatství mezihvězdného materiálu z tohoto galaktického sousedství. Astronomové uvnitř této dobře prostudované hvězdné porodnice také identifikovali četné zárodečné sluneční soustavy. Tento nádherný kout nebe měří skoro dva stupně, neboli v odhadované vzdálenosti Mlhoviny Orion 1500 světelných let asi 45 světelných let.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, M43, Ngc1977, Running man


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše za soumraku

Další informace »