Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Orionu

Uznání a copyright: Tony Hallas

Jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze je Velká mlhovina v Orionu, též známá jako M42. Na této ostré a barevné mozaice ze dvou políček jsou vpravo vidět zářivá mračna plynu a horké mladé hvězdy této hvězdotvorné oblasti, zároveň je u středu i menší mlhovina M43 a nalevo jsou prašné modravé mlhoviny NGC 1977 a další. Tyto pro oči tak přitažlivé mlhoviny na okraji jinak neviditelného obřího komplexu molekulárních mračen představují jen malý zlomek bohatství mezihvězdného materiálu z tohoto galaktického sousedství. Astronomové uvnitř této dobře prostudované hvězdné porodnice také identifikovali četné zárodečné sluneční soustavy. Tento nádherný kout nebe měří skoro dva stupně, neboli v odhadované vzdálenosti Mlhoviny Orion 1500 světelných let asi 45 světelných let.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, M43, Ngc1977, Running man


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »