Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Orionu

Uznání a copyright: Tony Hallas

Jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze je Velká mlhovina v Orionu, též známá jako M42. Na této ostré a barevné mozaice ze dvou políček jsou vpravo vidět zářivá mračna plynu a horké mladé hvězdy této hvězdotvorné oblasti, zároveň je u středu i menší mlhovina M43 a nalevo jsou prašné modravé mlhoviny NGC 1977 a další. Tyto pro oči tak přitažlivé mlhoviny na okraji jinak neviditelného obřího komplexu molekulárních mračen představují jen malý zlomek bohatství mezihvězdného materiálu z tohoto galaktického sousedství. Astronomové uvnitř této dobře prostudované hvězdné porodnice také identifikovali četné zárodečné sluneční soustavy. Tento nádherný kout nebe měří skoro dva stupně, neboli v odhadované vzdálenosti Mlhoviny Orion 1500 světelných let asi 45 světelných let.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, M43, Ngc1977, Running man


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »