Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohromná kometa Holmes

Uznání a copyright: Tony Cook

Před rokem ohromila kometa 17P/Holmes pozorovatele na celé Zemi. Úžasně rychlé vzplanutí ji změnilo ze slabé komety, která tiše obíhá Slunce s periodou 7 let, na pouhým okem viditelnou kometu, která soupeřila s jasnějšími hvězdami ze souhvězdí Persea. Její většinou tvar bez ohonu, jak je patrné na tomto širokoúhlém pohledu z 11. listopadu 2007, se stal dobře známým pro všechny astronomy, kteří se pokoušeli odhalit tajemství překvapivého vzplanutí komety. Kometa Holmes měla přesto i slabý iontový ohon, který byl vidět oddělený od jasné komy. Oddělený ohon na tomto snímku vyvolává iluzi reflekční mlhoviny. Jeví se jako slabý modravý závoj vpravo od středu proti hvězdám v pozadí z volně vázané pohybové hvězdokupy Alfa Persei.

Štítky: C17p holmes, Periodic comet, Outburst


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »